10 Nisan 2011 09:54

Türkiye ile ABD’nin çıkarları aynıymış!

ABD Büyükelçisi Frank Ricciardone, Washington ve Ankara arasında bazı görüş ayrılıkları olmasını doğal karşıladığını belirterek, “Çıkarlarımız örtüşüyor. Arada yöntem farkı ve farklı hedefler olsa da stratejik vizyonumuz aynı” dedi. Bugüne kadar Türkiye’ye daha çok ‘Ortadoğu&rsq

Türkiye ile ABD’nin çıkarları aynıymış!

Fotoğraf: DHA

Paylaş

ABD Büyükelçisi Frank Ricciardone, Washington ve Ankara arasında bazı görüş ayrılıkları olmasını doğal karşıladığını belirterek, “Çıkarlarımız örtüşüyor. Arada yöntem farkı ve farklı hedefler olsa da stratejik vizyonumuz aynı” dedi. Bugüne kadar Türkiye’ye daha çok ‘Ortadoğu’daki jandarmalık’ görevini uygun gören ABD’nin Ankara elçisi Türkiye’nin ‘sırtını sıvazlayan’ ifadeler kullanmayı tercih etti. Ricciardone daha önce Türkiye’deki ‘basın özgürlüğüne’ dair eleştirilerde bulunmuş ve Başbakan Tayyip Erdoğan kendisini ‘acemi elçi’ olarak nitelemişti.

Milliyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş’a konuşan ABD elçisi Türkiye’yle aralarında ‘sıcak bir ittifak’ olduğunu belirterek, “Çıkarlarımızın örtüşmediğini düşünmüyorum. Tam tersine stratejik vizyonlar örtüşüyor. Yöntem konusunda farklılarımız var. Bazen farklı hedeflerimiz oluyor. Ama zaten Amerika’yla sanki Massachusetts eyaletiymiş gibi her konuda hemfikir olan bir ülke de yok” dedi.

Türkiye’nin NATO’daki pozisyonunu, “NATO bir konsensüs örgütü. Türkiye’nin orada, Fransa ya da ABD’den az değil, herkes kadar söz hakkı var. Yüz yüze bakıp aynı yerde toplanıyoruz” sözleriyle tarif eden Ricciardone, Türkiye’de Amerikan karşıtlığının yüksek düzeyde olmasına ilişkin ise “Kamuoyu yoklamalarına bakarsanız, soğuk savaş günlerinden daha kötü. Ancak birlikte çalışıyoruz” dedi.
 (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yazar Dayıoğlu, öğrencilerle buluşuyor

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa