09 Mayıs 2019 11:38
Son Güncellenme Tarihi: 09 Mayıs 2019 15:41

Cumhurbaşkanlığı, Ekrem İmamoğlu'ya destek veren sanatçıları fişledi

Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi, YSK kararına karşı Ekrem İmamoğlu’ya destek veren sanatçıların yer aldığı bir listeyi paylaştı.

Tarkan fotoğrafı: Hakkı Topçu/Wikimedia Commons (CC-BY 2.0)

Şahan Gökbakar fotoğrafı: Instagram paylaşımından ekran görüntüsü

Demet Akbağ, Gülben Ergen, Yılmaz Erdoğan, Gülse Birsel fotoğrafları Twitter hesaplarından alınmıştır.

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi, YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal etme kararının ardından Ekrem İmamoğlu’ya destek veren sanatçıları fişledi. Safi, İmamoğlu lehinde paylaşımda bulunmaları üzerine fişlediği ünlülerin listesini sosyal medyadan “Kayıt” notuyla paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar vermesinin ardından yaptığı konuşmada “Artık herkes konuşacak, sanatçılar konuşacak” çağrısında bulunmuştu. İmamoğlu’nun bu çağrısına destek veren birçok sanatçı da sosyal medyada #HerŞeyÇokGüzelOlacak etiketiyle paylaşımlarda bulundu.

Ancak İmamoğlu’ya destek veren bu isimler, Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi tarafından fişlendi. Muhammet Safi daha sonra gelen tepkiler üzerine hesabını korumaya aldı.

AKP'Lİ ÖZEL: SANATINIZ DA ADAMLIĞINIZ DA YALAN!

AKP'nin YSK Temsilcisi Recep Özel, sanatçılara karşı yaptığı açıklamada "Sanatınız da adamlığınız da yalan! Seçim yenilemeye verilen tepki adeta "emir komuta zinciri" gibi! Partiler kapatıldı sustular, kıyafetinden dolayı işten atılanlara sustular, PKK öldürürken sustular! Şimdi Ekrem için sıraya girdiler! Adaletinizin terazisini sileyim paslanmasın!" dedi.

SABAH GÜNAYDIN: HAYAT KAYPAKLARA GÜZEL

Sanatçılar iktidar medyasının da hedefinde. Sabah'ın Günaydın ekinde manşette Mevlüt Tezel'in "Memleketin bunların umurunda mı?" başlıklı yazısı vardı. Sabah Günaydın, Tezel'in yazısını "Hayat kaypaklara güzel" başlığıyla verdi.

TRT, SİBEL TÜZÜN'ÜN PROGRAMINI İPTAL ETTİ

TRT de boş durmuyor. Sanatçı Sibel Tüzün, TRT'de katılacağı radyo programının Ekrem İmamoğlu içerikli #herşeyçokgüzelolacak paylaşımı nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.

MECLİSE TAŞINDI

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının iptal etmesine sanat dünyasından birçok kişinin tepki gösterdiğini, “Her şey çok güzel olacak” sloganıyla paylaşımlar yaparak, Ekrem İmamoğlu’na destek verenlerin Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi tarafından fişlendiğinin iddia edildiğini ifade ederek “Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi’nin yazıp yayınladığı liste bir tür ‘fişleme’ ve ‘hedef gösterme’ değil midir? Bir kamu görevlisi, kim ya da kimlerden cesaret alarak sanatçıları fişlemekte ve hedef göstermektedir?” diye sordu.

Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde:

  • Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi ile ilgili idari süreç başlatılmış mıdır? Sanatçıları hedef gösteren bu kişi görevine devam edecek midir?
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında sanatçılar fişlenmekte midir? Bu takip ve kayda göre mi TRT başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları sanatçıları davet etmekte ya da etmemektedir?
  •  Kamu kurum ve kuruluşları ile medya organlarına iş verilmeyecek, davet edilmeyecek sanatçıların adlarının olduğu ve adına “kara liste” denen bir listenin olduğu doğru mudur? Doğruysa bu listeyi kim ya da kimler ne şekilde tutmuştur? Bu listede isimleri olan sanatçılar kimlerdir?
  • Sanatçı Sibel Tüzün’ün, Ekrem İmamoğlu’na sosyal medya hesabından destek vermesi sonrası TRT FM’de programının iptal edildiği doğru mudur? Doğru ise bu program kim ya da kimlerin talimatı ile iptal edilmiştir? Sibel Tüzün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öven bir mesaj yayınlasaydı TRT’deki programı iptal edilir miydi?
  • Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi’nin yazıp yayınladığı liste bir tür ‘fişleme’ ve ‘hedef gösterme’ değil midir? Bir kamu görevlisi, kim ya da kimlerden cesaret alarak sanatçıları fişlemekte ve hedef göstermektedir? (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nazilerin yenilmesinde kilit rol oynayan 5 enternasyonalist kadın

SONRAKİ HABER

Aydın Büyükşehir Belediyesinde sürgün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa