10 Ekim 2012 10:57

Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi yürütücülerine beraat

Gebze 1. Asliye Ceza Mahkemesi ifade özgürlüğü ve kamu yararı kavramları açısından örnek teşkil edecek nitelikte bir karar verdi. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’ya destek veren Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi Yürütücüleri haklarında açılan izinsiz gösteri ve yürüyüş yapmak iddiasıyla açılan davadan

Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi yürütücülerine beraat
Paylaş

Gebze 1. Asliye Ceza Mahkemesi ifade özgürlüğü ve kamu yararı kavramları açısından örnek teşkil edecek nitelikte bir karar verdi. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’ya destek veren Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi Yürütücüleri haklarında açılan izinsiz gösteri ve yürüyüş yapmak iddiasıyla açılan davadan beraat etti.

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’ya araştırma sonuçları hakkında kamuoyunu bilgilendirdiği için yapılan baskı ve tacizi kınamak ve desteklerini ilan etmek üzere Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi Yürütücüleri, pek çok sendika, demokratik kitle örgütü temsilcisi ve bilim insanı Dilovası’da bir basın açıklaması yapmıştı.

Fakat o gün basın açıklamasında konuşan herkes hakkında izinsiz gösteri ve yürüyüş yapmak iddiası ile 2911 sayılı yasanın 28/1 ve TCK’nın 53. maddelerine göre cezalandırmaları istemiyle Gebze 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı.

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ

İlk duruşması 14 Haziranda gerçekleşen dava geçtiğimiz günlerde karara bağlandı. Kararda beraat isteyen mahkeme heyeti kararı şöyle açıkladı, “(...) Olaydan önce Kocaeli Dilovası ilçesinde meydana gelen yoğun kanser vakaları nedenleri ve sonuçları üzerinde bilimsel çalışma yapan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun çalışma ve araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmasından dolayı bir takım idari ve adli soruşturmalara maruz kaldığı, bu nedenle sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri olan sanıkların Prof. Hamzaoğlu’nun çalışmalarını destekler nitelikte hazırladıkları açıklamayı Dilovası ilçesinde yaptıkları bu açıklama nedeniyle genel trafiğin aksamadığı gibi kamu görevini sarsacak herhangi bir eylemin bulunmadığı, sanıkların basın açıklamasını yaptıktan sonra trafiği aksatmadan, çevreye zarar vermeden dağıldıkları, sanıkların eylemi ifade özgürlüğü kapsamında, kamu sağlığını ilgilendiren çevre sorunlarının etkilediği kanser vakaları ile ilgili bilimsel araştırma yapan bir bilim insanının araştırmalarının sonuçlarını desteklemek, kamu sağlığı bakımından halkı bilgilendirmek  kapsamında kaldığı, 2011 sayılı yasa kapsamında değerlendirilemeyeceği anlaşıldığından sanıkların üzerine atılı suçu işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle sanıkların suçtan CMK’nın 223/3-e maddesi gereğince beraatlerine...’’ (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İmam hatiplere parasız yatılılık ve burs imkanı

SONRAKİ HABER

Okuldan atılan öğrenci, bıçakla öğretmenlere saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa