10 Ekim 2012 09:54

Taliban, 'kızlar okusun' diyen çocuğu hedef aldı

Pakistan'ın kuzeybatısında bir Taliban militanı, 14 yaşındaki Malala Yusufzai adlı kız öğrenciyi alnından vurdu. Malala ve saldırıda yaralanan 2 çocuk hastanede tedavi altına alındı. Doktorlar Malala'nın ameliyatının başarılı geçtiğini ve kurşunun çıkarıldığını açıkladı.Malala Yusufzai'nin yaşadığı bölgede

Taliban, 'kızlar okusun' diyen çocuğu hedef aldı
Paylaş

Malala Yusufzai'nin yaşadığı bölgede kız çocuklarının eğitim hakkını savunması ile sembol bir isim olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl ülkesinde "ulusal barış ödülü"ne layık görülen Malala, bu özellikleriyle Taliban'ın hedefi seçildi.

Olayı soruşturan yerel polis, saldırının nasıl gerçekleştiğini şöyle özetledi: “Maskeli bir kişi okul servisine yaklaşmış ve Malala’yı sormuş. Öğrenciler kızı işaret etmişler ve sonrasında şahıs başka bir şey söylemeden ateş edip Malala’yı alnından vurmuş.”

Mingora kasabasında gerçekleşen olayın ardından Malala ile birlikte yaralı iki arkadaşı helikopterle Peşaver vilayetindeki hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, ameliyatın başarılı geçtiğini ve kurşunun çıkarıldığını açıkladı.

Taliban saldırıyı üstlenerek, Malala'nın bölgede laikliğin propagandasını yaptığı için hedef seçildiğini açıkladı.

SALDIRIYA TEPKİ YAĞDI

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, saldırının Pakistan'ın İslamcı militanlarla mücadelesini ve hükümetin kadınların eğitime katılması konusundaki kararlılığını sarsmayacağını söyledi.

Başbakan Raja Pervez de "Bu saldırıyı gerçekleştiren zihniyete karşı mücadele etmek zorundayız. Eğer bu zihniyet devam ederse, hangimizin kızı güvende olabilir" dedi.

Pakistan İnsan Hakları Komisyonu'ndan üst düzey yetkili Kamile Hayat da, olayı "Cesareti mermiyle susturmaya çalışan bir saldırı" sözleriyle değerlendirdi. Hayat, bu saldırının diğer ailelerinin kız çocuklarının Taliban'a karşı gelmesine engel olmaya itebileceği konusundaki endişelerini de dile getirdi.

Pakistan Komünist Partisi (CPP) saldırıya dair yaptığı açıklamada Taliban'ı sert bir dille kınadı. "Taliban, alçak ve ahlaksız saldırılarıyla demokratik, laik, sosyalist ve ilerici değerlerin gelişmesini engelleyemeyecektir" diyen CPP, hükümeti de bölgeye hakim olan kaosu engelleyemediği takdirde ülkenin dış müdahalelere açık hale geleceği konusunda uyardı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adalar Belediyesinde 46 işçi atıldı

SONRAKİ HABER

Suçu: Hatip Dicle röportajı!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...