Merkel, hak ettiği gibi karşılandı!

Merkel, hak ettiği gibi karşılandı!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Salı günü bir günlük ziyaret için Atina’ya gitti. Kısa bir süre önce Merkel’in Yunanistan’ı ziyaret edeceği duyulmasıyla birlikte bütün sendikalar, birçok parti ve örgüt protesto gösterilerinin hazırlığına başlamışlardı.Kitle örgütlerinin, “

Kitle örgütlerinin, “Merkel’i hak ettiği gibi karşılayalım” sloganına karşılık başta parlamento ve çevresi olmak üzere birçok yolu, alanı gösteriler için kapayan hükümet, başkentte adeta sıkıyönetim ilan etti. 7 bin polisin görev yaptığı Atina’da ayrıca bazı bölgelerde askerlerin de görev yaptığı görüldü.

GREVLER VE PROTESTOLAR

Alman başbakan gelmeden bir gün önce başlayan gösteriler Merkel’in Atina’ya gelmesiyle birlikte genel greve dönüştü. Genel greve ve gösterilere katılım konusunda net bir rakam verilmemesine karşın on binlerce emekçinin sadece Atina’da alanlara çıktığı tahmin ediliyordu.

Gösterilerin kitleselleşmenin önüne geçmek için birçok bölgeyi “yasak bölge” ilan eden devlet güvenlik güçleri ayrıca bir gün öncesinden başlayarak yüzlerce “potansiyel şiddet yanlısı göstericiyi” ihtiyati tedbir olarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların Merkel’in ülkeyi terk etmesinden sonra bırakılacakları da açıklandı.

MERKEL, BAŞ SORUMLU OLARAK GÖRÜLÜYOR

Yunanistan’da Merkel yaşanan ekonomik sorunların asıl sorumlusu olarak görülüyor. Troyka’nın yaptırımlarının ardında olduğu gibi ülkenin farklı kurumlardan yardım almasının önüne de Merkel’in rolüne dikkat çekiliyor.

Gösterilerde Merkel karşıtı pankart ve dövizlerin yanı sıra faşizm döneminde işgal edilen Yunanistan’a tazminat ödenmesi talebi ileri sürüldü.

Gösterilere katılan Almanya Sol Parti Başkanı Bernd Riexinger, mitingde yaptığı konuşmada, “Merkel politikasıyla Yunanistan ekonomisinin düzlüğe çıkmasına engel oluyor. Biz Almanya’nın sosyalistleri olarak bu gelişmeden bizzat Merkel’i sorumlu tutuyoruz” dedi. Bütün zenginlerin vergi yükünün AB genelinde artırılmasını talep eden Riexinger, “Yunanistan’ın zenginleri kriz döneminde 300 milyar Euro’yu yurtdışına kaçırdılar. Tam da bu miktar Yunanistan’ın bugün borçlu olduğu miktar düzeyindedir” dedi. Partisinin AB genelinde servet sahiplerine yönelik vergilerin yükseltilmesini talep ettiğini söyleyen Riexinger, “Ve biz bir kereliğe mahsus olarak servetin yüzde 30’unun kesilmesini ve devlet kasalarına aktarılmasını talep ediyoruz” dedi.

Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, “31,5 milyarlık avro kredi dilimi Yunanistan’a verilecek” denildi. AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada ise, “18 Ekim günü yapılacak zirvede Güney Avrupa özel olarak gündem yapılacak” denildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net