09 Ekim 2012 14:03

Ders ve ek ders kararında değişiklik

BAKANLAR Kurulu’nun, “MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Mevcut kararın eğitimde 4+4+4 sistemine göre yenilendiği kararda, müdür yetkili öğretmenlerin tanımlandığı maddede yer alan ”

Ders ve ek ders kararında değişiklik
Paylaş

BAKANLAR Kurulu’nun, “MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Mevcut kararın eğitimde 4+4+4 sistemine göre yenilendiği kararda, müdür yetkili öğretmenlerin tanımlandığı maddede yer alan ”ilkokullarda” ifadesi “ilköğretim okullarında” şeklinde yenilendi.
Kararda, öğretmen sayısının yetersiz olması halinde yüksek öğrenimli olmak koşuluyla, “karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevlilere ve sınıf öğretmenlerine” verilecek ek ders saatleriyle ilgili maddede de değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklikle, “Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim okulu 6, 7 ve 8 inci sınıflarında, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate kadar ek ders saati verilebilir” şeklindeki düzenleme, “Bu karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, ortaöğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate kadar ek ders saati verilebilir” şeklinde değiştirildi. Böylece, daha önceki düzenlemeye göre ilköğretimin ikinci kademesi olan 6, 7 ve 8. sınıflar için geçerli olan düzenleme ilköğretimin tamamı için geçerli oldu.
Eski sistemde ilköğretim ikinci kademede boş ders oluşmaması için sınıf öğretmenlerine ek ders saati verilirken branş öğretmenlerine bu hak verilmiyordu, yeni düzenlemede de aynı şekilde korundu.

TATİLDE ÇALIŞAN EĞİTİMCİYE 3 SAAT EK DERS ÜCRETİ

Ayrıca, kararın vekil öğretmenlere verilen ek ders ücretlerinin ödenmesiyle ilgili 22. maddesinde yer alan “ilköğretim okullarında” ifadesi “ilkokullar” olarak, çizelgede geçen “İlköğretim Okulu” ifadesi “İlköğretim Kurumları” olarak değiştirildi. Karara ayrıca, “Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurum tarafından ödenir. Alınacak onayda görevlendirilen personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti, görev süresi ve diğer hususlar belirtilir. Bu hüküm, Karar’ın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi takip eden iki öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere uygulanır ve bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele aynı günlerde asıl görevi için öngörülen ek ders ücreti ayrıca ödenmez” hükmü eklendi. (ANKARA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Utanç Müzesi’ İzmirlilerle buluşuyor

SONRAKİ HABER

90 bin öğretmen açığı ortaya çıkacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...