Hükümet dışında çatışma isteyen yok

Hükümet dışında çatışma isteyen yok

Akçakale’de, Suriye tarafından gelen top mermisinin düşmesi nedeniyle 5 Türkiye vatandaşı yaşamını yitirdi. Olayın ardından tüm itidal ve sağduyu çağrılarına rağmen AKP Hükümetinden yanıt ise, sert açıklamalar ve Suriye’ye yönelik misillemeler yapmak oldu. Meclisten geçen savaş tezkeresiyle yeni bir evreye gi

Emine Uyar

‘TIPKI PROPAGANDA FİLMİ GİBİ’

Akçakale’de 5 yurttaş yaşamını yitirdi. Sizce devlet yetkililerinin bir ihmali oldu mu?
Akçakale’de en önemli konu halkın can güvenliği sorunudur. Akçakale tıpkı “Propaganda” filmindeki kasaba gibi ortadan ikiye bölünmüş bir yerleşim yeri. Suriye tarafındaki nüfus 80 bin iken çatışmalar nedeniyle birkaç ev kalmış durumda. Türkiye tarafı ise dolu. Kaymakam sürekli ‘Gitmeyin’ diyor halka. Bu, oranın halkına ‘Buyrun ölün’ demek. Sınır dediğiniz bir çizgi ve her iki tarafta insanlar yaşıyor. Bir süreden beri Akçakale’de yaşananlara bakılınca böyle bir şeyin olması doğal. Orada çok büyük bir ihmal var. Orada karşı tarafı topa tutmak, top atışı yapmak yerine yerel yöneticilerden başlayarak Urfa Valiliği, İçişleri Bakanı, Başbakan ve Devleti neden orayı boşaltmadıklarına dair topa tutmak gerekir. Israrla boşaltmıyorlar, hiçbir tedbir almıyorlar, halkın can güvenliği için esas mesele bu.

‘BUGÜN GEÇMİŞTEKİ ÖRNEKLERDEN FARKLI’

Türkiye ile Suriye arasında olası bir savaş sizce ne kadar yakın?
Türkiye’nin daha önce de çok kez sıcak çatışma noktasına geldiğine şahit olduk. Ancak bu olayda buna benzer diğer olaylardan farklılıklar var. Bu ihtimal en çok Yunanistan’la kıta sahanlığı üzerinden oldu. Bir de Kıbrıs harekâtı oldu, Kıbrıs işgal edildi. Bütün bunlarda hiçbir zaman basına yansıyan büyük çaplı karşı çıkışlar, protesto gösterileri olmadı.

‘KİM ÇATIŞMA İSTİYOR?’

Son günlerde neredeyse her ilde yapılan savaş karşıtı gösteriler bu açıdan önemli diyebilir miyiz?
Evet. Devletin değişik kanatları hiçbir zaman bu olaydaki gibi kafa kafaya çatışmadı. Bugün muhalefetin karşı koyması ve savaş karşıtı, barış yanlısı gösterilerin olması söz konusu. Hükümet ve yandaşı kesimler dışındakiler çatışma istemiyor.  
Daha başından bu tür muhalif duruşların olması umut verici. Milliyetçi bakış için bu çok büyük sorun olabilir. Ama demokrat bir bakışla bu sağlıklılık belirtisidir. Birinci ve ikinci Irak savaşları sırasında yurtdışında idim. Her ikisinde de yaşadık ki, bu tür müdahalelerden önce toplumu bir şekilde birleştirmek gerek. Bu da başarılacak gibi gözükmüyor. Türkiye’de savaşa karşı çıkan kesimi ikna etmek mümkün görünmüyor.

‘OLASI BİR MÜDAHALE ÇOK SORUN GETİRİR’

İç dinamikleri dile getirdiniz. Peki uluslararası dengeler açısından durum ne?
Şu an uluslararası dengeler de müdahale için uygun görünmüyor. Türkiye’nin şu an yapacağı bir operasyon ‘prematüre’ olur. Çünkü ABD’nin tam desteğini almadan böyle bir harekat askeri olarak başarılı olsa bile uluslararası politika ve hükümet açısından çok büyük sorunlar getirir. Dolayısıyla bunu hükümet de biliyor, önce Türkiye kamuoyunu sonra da uluslararası camiayı ikna etmesi lazım. Her ikisi de şu anda imkansız görünüyor. (İzmir/EVRENSEL)


AKÇAKALE, ÜÇ DEVLETİN ORTAK PROVOKASYONU OLABİLİR

Akçakale’deki patlamanın, Türkiye’yi savaşa çekmek için yapılmış bir provokasyon olduğu iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bombalama olayını, Katar, Suudi Arabistan yönetimleri ile AKP koalisyonunun ortak bir provokasyonu olarak düşünmek büyük bir komplo teorisi olmaz. Çünkü Türkiye en azından bir tampon bölge oluşturma çabasında. 1991’de Amerika’nın Kuzey Irak’ta oluşturduğuna benzer bir tampon bölge. Bu bölgeyi oluşturmasının esas amacı ise Suriye Kürdistanı’nın oluşumunu engellemek olacaktır. Bu projeye esas destek ve karar Suudi Arabistan’dan geliyor. Onların da isteği Esad rejimini ortadan kaldırmak. Bu durumda bu provokasyon ya da saldırılar başka bölgelere de yaygınlaşabilir. Türkiye ve uluslararası kamuoyunu ve uluslararası arenayı ikna etmek üzere daha da artabilir. Esas tehlike bu. Bütün sınırda yaşayan halkın can güvenliği için geçici de olsa sınır boşaltılmalı.


ABD’DEKİ BAŞKANLIK SEÇİMLERİ ÖNEMLİ

ABD’deki seçimlerin de sürecin gidişatında belirleyici olduğu ifade ediliyor.
Doğru, bir de bu meseleye dair bütün projeler, başkanlık seçimlerinin yapılacağı Kasım sonrasına ertelenmiş durumda. O güne kadar da lobi yapacaklar. ‘Bize yapılan saldırılara karşı kamuoyunu askeri müdahaleye hazırlama lobisi’ olacak bu. Ondan sonrası ABD’nin vereceği kararlara bağlı. Büyük ölçüde bu ay ve Kasım ayında bu tür saldırıların artacağını düşünüyorum.

www.evrensel.net