Ekvador’da muhalefet seçime katılacak

Ekvador’da muhalefet seçime katılacak

Latin Amerika’nın devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanan bir diğer ülkesi Ekvador’da sosyalist muhalefet, hükümet ve seçim konseyi işbirliği ile önüne çıkartılan “üye sayısı” engelini aştı. Seçimlerin 7 Şubat 2013’de yapılacağı ülkede, mevcut Devlet Başkanı Rafael Correa karşıs

ÜÇ HAFTADA 113 BİN YENİ ÜYE!

CNE tarafından 47 bin üyesi “sahte ya da geçersiz” olduğu iddiasıyla iptal edilen MPD’nin seçime girebilmek için en az 23 bin üye yapması gerekiyordu. MPD, son tarih olan 24 Eylüle kadar 113 bin yeni üye yaptı. Ülkenin dört bir yanında üyelik kampanyaları düzenleyen MPD, 3 hafta gibi kısa bir süre içinde yaptığı 113 bin yeni üyenin üyelik formlarıyla seçim konseyine başvurdu. Festival havasında geçen büyük bir yürüyüşle formları teslim eden MPD yöneticilerinden Luis Villacis, “Halk partimize büyük bir heyecanla üye oldu çünkü biliyorlar ki partimiz halkın hakları için mücadele eden bir örgüttür” dedi.

‘CORREA KORKU İÇİNDE’

Büyük bir politik zafere imza attıklarını dile getiren Villacis, “Başkan Correa şu anda korku içinde olmalı çünkü kendi popülaritesi giderek azalırken, Çokuluslu Sol Koordinasyon’un her gün daha fazla kesimin desteğini aldığının farkında. Başkanlık seçimlerinin ikinci turuna kalacağız ve bu turda ‘Correizmi ortadan kaldıracağız. Alberto Acosta yeni devlet başkanı olacak” diye konuştu.

Çok Uluslu Koordinasyon’nun devlet Başkanı adayı olan Ekonomist Alberto Acosta, Correa’nın ilk hükümetinin de Enerji ve Maden Bakanı ve 2008 Anayasasını hazırlayan Kurucu Meclisin de başkanıydı. Acosta, aynı zamanda çok yakın arkadaşı olan Correa’dan sağ ve neoliberal politikalara kaydığı gerekçesiyle, desteğini çekmişti. Üyelik sorunu nedeniyle aday olması tehlikeye giren Acosta’nın artık önünde engel kalmadı.

Çokuluslu Sol Koordinasyon’un bir diğer siyasi örgütü Pachakutik’in de yaklaşık 70 bin oyu CNE tarafından iptal edilmişti. Ekvador yerlilerinin partisi Pachakutik de kısa süre içinde 93 bin yeni üye yaparak CNE engelini aştı. (DIŞ HABERLER)


CORREA’NIN ‘ÜYE’ TAKTİĞİ İŞE YARAMADI

Ekvador’da seçim sürecinin yeni başladığı temmuz ayı sonunda bazı vatandaşlar “kendi bilgileri dışında siyasi örgütlere üye yapıldıklarını” açıkladılar. Ertesi gün Devlet Başkanı Rafael Correa sert bir çıkış yaparak ülkede bir çok partinin “sahte oylarla” kurulduğu açıklaması yaptı ve seçim konseyine tüm partilerin üyelerini baştan değerlendirme talimatı verdi. Correa’nın açıklamasının ardından yüzlerce kişinin de art arda “sahte üyelikler” için suç duyurusunda bulunmaya başlaması dikkat çekti. 2008 yılında kabul edilen Anayasa ile tüm siyasi partilerin yeniden kurulması gerekmiş ve o süreçte tüm partilerin üyeleri zaten CNE  tarafından kontrol edilerek partiler resmi statülerine kavuşmuştu. Tam da seçim öncesi “üyelik skandalı”nın ortaya çıkması muhalefet partileri ve ilerici çevreler tarafından Correa’nın rakiplerini eleme girişimi olarak değerlendirilmişti. Anayasaya göre bir siyasi örgütün seçimlere katılabilmesi için seçmen nüfusun yüzde 1.5 kadar üyeye sahip olması gerektiği Ekvador’da, onlarca partinin seçimlere girme hakkı ellerinden alınmıştı.

www.evrensel.net