Suriye, Türkiye’nin Vietnam’ı olur

Suriye, Türkiye’nin Vietnam’ı olur

İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesinin Ortadoğu Editörü Ian Black imzası ile yayımlanan bir analizde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk El Şara’nın geçici bir hükümete liderlik yapabileceği yönündeki açıklamalarına dikkat çekildi.Black, “Ankara

Black, “Ankara’nın bu çıkışı, önemli bir komşunun, krize ilişkin alarmın yükseldiği dönemde teorik olarak uluslararası destek kazanabilecek siyasi bir geçiş üzerinde düşündüğünü gösteriyor” dedi.

Suriye muhalefetinin birçok üyesinin El Şara’yı rejime fazla yakın olarak göreceğini belirten Black, öte yandan Türkiye tarafından bir alternatif olarak zikredilmenin, El Şara’yi Esad veya askeri ve güvenlik kurumlarının üst düzey yetkilileri nezdinde sevimli kılmasının beklenmeyeceğini savundu.

Ian Black, analizinde Türkiye-Suriye sınırında karşılıklı top ateşinin devam ettiğini belirtirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarına dikkat çekerek “Türkiye’nin savaşı istemediğini söylediğini ancak tehditlerinin etkin bir caydırma olacağını umduğunu” kaydetti.

Analistlerin değerlendirmelerine yer veren Black, “Analistler, Suriye’yi NATO müttefiklerinin desteğine rağmen Türkiye için tehlikeli bir bataklık olarak görüyorlar” dedi ve ABD’li akademisyen Joshua Landis’in bir televizyon kanalındaki açıklamalarına yer verdi. Buna göre Joshua Landis şu görüşleri dile getirdi: “Türkiye, ulusal onur ile ulusal çıkarlar arasında sıkıştı. Ulusal onur, Erdoğan’ın sertlik ve kararlılık gösteren ve Suriyelilerin, sınır ötesine yönelik yeni eylemlerden sakınmalarını sağlamak için gözdağı veren biçimde cevap vermesini gerektiriyordu. Diğer yandan, ulusal çıkar, Suriye’nin dışında kalmaktır. Suriye, Türkiye için potansiyel bir Vietnam’dır, bir bataklıktır. Türkiye’yi yutabilir ve Erdoğan’a çok pahalıya mal olabilir.” (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net