08 Ekim 2012 19:05

Adıyamanlı tütün üreticileri kurultaya hazırlanıyor

TÜM Köy Sen Adıyaman İl Temsilciliği bir süredir hazırlıklarını yaptığı “Tütün Kurultayı” çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda Adıyaman tütüncüler pazarında üreticilerle buluşan Tüm Köy Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ramazan Gökay, 12 Ekim Cuma günü Saat:13.30’da Adıyaman Belediyesi K

Adıyamanlı tütün üreticileri kurultaya hazırlanıyor
Paylaş
Metin Alan

‘TÜTÜNÜMÜZ KAÇAK OLMASIN’

“Tütünümüz Kaçak Olmasın, Tütün Yasası Değiştirilsin” sloganıyla toplanacak olan kurultay için tütün üreticilerinin yoğun olarak yaşadığı Çelikhan ilçesi, Pınarbaşı (Bulam) Beldesi, Kömür ve Yaylakonak (Balyan) beldelerinde de toplantılar düzenleyecek olan Tüm Köy Sen İl Temsilciliği tütüncüler pazarında bulunan iki kahvehanede toplantılar düzenledi.  Burada üreticilere seslenen Tüm Köy Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ramazan Gökay, 4733 sayılı tütün yasasının 8. maddesinin on binlerce Adıyamanlının tek geçim kaynağı olan tütünü kaçak durumuna düşürdüğünü dile getirdi. Tütün ekimi ve pazarlanmasının önündeki yasal engellerin kaldırılması talebiyle kurultay düzenlediklerini söyleyen Gökay, “Tütün yasası ile birlikte Adıyamanlı on binlerce tütün üreticisi kendi topraklarında mevsimlik işçi durumuna düştü, tüm tütün üreticilerini sendikaya güç vermeye, kurultaya katılmaya çağırıyorum” dedi.
Konuya ilişkin düşüncelerini sorduğumuz tütün üreticisi Mehmet Ayaz ise “Bizim tütünden başka ekeceğimiz bir şey yok. Tek geçim kaynağımız tütündür. Devlet bu tütünümüzü de kaçak yaptı. Biz tütünümüzün kaçak olmasını istemiyoruz. Yasanın değiştirilmesini istiyoruz” dedi.
Kurultaya tütün üreticilerinin yanı sıra Adıyaman’da faaliyet gösteren çok sayıda dernek, oda,  sendika, siyasi parti ve kurum temsilcisinin katılması bekleniyor.
(Adıyaman/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

BMC önünde yine eylem vardı

SONRAKİ HABER

Muhasebecilerin angarya ve harç isyanı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...