08 Ekim 2012 16:56

TMMOB’a bağlı 22 odadan ‘Barış hemen şimdi’ çağrısı

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı 22 oda ortak bir açıklama yayınladı. Odalar, “Savaşa karşı barış” çağrısı yaparak, “barış hemen şimdi” dedi.Açıklamada, “ABD’nin çektiği emperyalist güçler ve onların Ortadoğu’daki taşeronlarının, Irak ve Libya&rs

TMMOB’a bağlı  22 odadan ‘Barış  hemen şimdi’ çağrısı

Paylaş

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı 22 oda ortak bir açıklama yayınladı. Odalar, “Savaşa karşı barış” çağrısı yaparak, “barış hemen şimdi” dedi.

Açıklamada, “ABD’nin çektiği emperyalist güçler ve onların Ortadoğu’daki taşeronlarının, Irak ve Libya’dan sonra Suriye üzerinde emperyalist tahakküm oluşturmak, sonrasında ise İran’a uzanan bir müdahaleyi gerçekleştirmek için aktif çaba içinde” oldukları ifade edildi.

‘AKP GİRDABA SÜRÜKLÜYOR’

Suriye’de yaşanan iç savaş ve bu ülkeye yönelik askeri müdahalenin, bölgesel bir savaşın habercisi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Tüm Ortadoğu savaşa, etnik, din ve mezhep çatışmalarına ve uzun erimli bir kaosa sürüklenirken AKP iktidarı ne yazık ki Türkiye’yi bu girdabın içine çekmektedir” denildi.

ABD; BATI İTTİFAKI VE TÜRKİYE

AKP’nin, bu kirli oyunda kendisine verilen rolleri ve hatta çok daha fazlasını büyük bir hevesle yerine getirdiği kaydedilen açıklamada, “Suriye’deki iç savaşa ülkemizi dahil etmekte, Ortadoğu’da yayılan dinci, mezhepçi ve kaotik siyasi ortamını ülkemize taşımaktadır” değerlendirmesi yapıldı.

BARIŞIN SESİNİ YÜKSELTMEK ZAMANI

Odalar, “Suriye, bölge ve Türkiye halkları arasında oluşturulmak istenen savaşa karşı halkların kardeşliğini savunuyor ve ‘Ülkede, Bölgede ve Dünyada Barış’ isteminin yükseltmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Açıklamada son olarak şunlar ifade edildi: “Şimdi zaman, kardeş, komşu halklar arasında emperyalist emellerle körüklenmeye çalışılan kin ve nefret söylemlerine, ırkçı/şoven, dinci/mezhepçi kışkırtmalara karşı inatla bir arada ve yan yana durmanın, savaş çığırtkanlarına antiemperyalist dayanışmayla dur demenin, ‘Yaşasın Halkların Kardeşliği’, ‘savaşa hayır’, ‘barış hemen şimdi!’ demenin zamanıdır.” (Ankara/EVRENSEL)


‘AKÇAKALE’DE ORTAMI AKP HAZIRLADI’

Son zamanlarda Hatay’da yaşananlar ve Akçakale merkezli gelişen olayların bu durumun bir ürünü olduğu vurgulanan açıklamada, Suriye’deki iç savaşın bir tarafına açık ve aktif destek sunan AKP iktidarının Akçakale’ye düşen bombalara altyapı ve ortam hazırladığı dile getirildi. AKP’nin Meclisten geçirdiği tezkere ile ülkeyi Suriye’deki iç savaşa fiili destek sunan durumdan savaşın çok daha açık tarafına dönüştürdüğü de dile getirildi.


HANGİ ODALAR VAR?

Açıklamada metnine Bilgisayar, Çevre, Elektrik, Fizik, Gemi Makinaları İşletme; Gıda, Harita ve Kadastro, İçmimarlar, İnşaat, Şehir Plancıları, Jeofizik, Kimya, Maden, Makine, Metalurji, Meteoroloji, Mimarlar, Petrol, Peyzaj Mimarları, Jeoloji, Jeofizik, Tekstil ve Ziraat Mühendisleri Odaları imza attı.

ÖNCEKİ HABER

Dikkat Merkel geliyor!

SONRAKİ HABER

Dilovası’nda iş kazası: Forktliftin altında kalan işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa