08 Ekim 2012 10:11

‘Mevcut yasadan daha geri’

Büro iş kolunda örgütlü üç sendika ortak basın toplantısı düzenleyerek Toplu İş İlişkileri Yasasına tepki gösterdi.Tez Koop-İş Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısına Tez Koop-İş Genel Başkanı Osman Gürsu, Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk ve Koop-İş Genel Sekreteri Metin Güney katıldı.Ort

‘Mevcut yasadan daha geri’
Paylaş

Tez Koop-İş Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısına Tez Koop-İş Genel Başkanı Osman Gürsu, Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk ve Koop-İş Genel Sekreteri Metin Güney katıldı.

Ortak açıklama yapan Tez Koop-İş Genel Başkanı Osman Gürsu, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin ve yasakların çalışma yaşamındaki en önemli sorunlardan olduğunu belirtti. Gürsu, Meclis’te görüşülecek olan Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’nın bu açıdan “hayati önemde” olduğunu vurguladı. Gürsu, “Ancak söz konusu tasarı beklentileri karşılamaktan uzaktır. Tasarı hak ve özgürlükleri geliştirmemekte, yasakları sürdürmekte, örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırmamakta, örgütlenme, toplu pazarlık ve grev hakkını güvence altına almamaktadır” dedi. Tasarının tüm bunlarla birlikte sendikal hakları mevcut durumdan daha geriye taşıdığını da dile getirdi.

‘BİR ARADA HAREKET EDECEĞİZ’

Gürsu, işçilerin tasarı ile toplusözleşme haklarından mahrum kalacağını şu şekilde açıkladı: “Türkiye’de 17 no’lu ‘Ticaret, eğitim, büro ve güzel sanatlar’ iş kolunda çalışan işçilerin önemli bir kısmı, yeni barajın uygulanmasının ardından, anayasal bir hak olan toplusözleşme hakkını kullanamaz hale gelecek, uluslararası sözleşmeler ve Anayasa’ya aykırı bir biçimde sendikal haklardan mahrum kalacaklardır.”

Meclis günvdemindeki tasarının mutabakatı yok saydığını ifade eden Gürsu, “Hatta kamuoyuna yansıdığı üzere, tasarıda önergelerle yapılacak son dakika değişiklikleri ile komisyonlarda dahi görüşülmeyen, tartışılmayan baraj sorununu çözmek bir yana barajı yüzde 1’den 3’e yükseltecek, sorunu daha da katmerli hale getirecek bir sistem öngörülmektedir” diye konuştu. Gürsu, üç sendikanın  ortak taleplerini dile getirerek, sendikal hak ve özgürlükleri için bir arada hareket edeceklerini söyledi.
Koop-İş Genel Sekreteri Metin Güney ise tasarı ile taşeronluğun önündeki engellerin kaldırıldığına dikkat çekti. (Ankara/EVRENSEL)


ÜÇ SENDİKANIN ORTAK TALEPLERİ

·    Tasarıda tek ilerleme olarak görülen sendikal güvencelerdeki kısmi iyileşmelerin Meclis görüşmeleri sırasında kesinlikle geriye götürülmemesi,
·    Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile uluslarası standartlara uygun, sendikal hak ve özgürlükleri evrensel ve çağdaş bir düzeye taşıyacak, Türkiye’de sendikal hakların ve örgütlenmenin önünü açacak bir yasal düzenleme yapılması,
·    En acil, öncelikli ve yakıcı sorun olarak görülen baraj sorununa ilişkin, daha önce sağlanan mutabakat esas alınarak, son açıklanan 2009 istatistiğine göre yetkili olan tüm sendikaların toplu sözleşme yetkisinin korunacağı, bu sendikalara üye yüz binlerce işçinin sendika ve toplu sözleşme hakkının yok edilemeyeceği bir çözüm üretilmesi talep edildi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tek Gıda-İş TİS için Ankara yolunda

SONRAKİ HABER

Türkiye, çocuk gelinlerde Avrupa ikincisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...