08 Ekim 2012 13:54

‘Menekşe’den Önce’ gözyaşlarıyla izlendi

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ilk galasını “Menekşe’den Önce” filmiyle yaptı. AKM Perge Salonu’nu dolduran izleyiciler, Sivas’ta yaşanan Madımak katliamını anlatan filmin ilerleyen dakikalarında gözyaşlarına hakim olamadı.Madımak’taki yangında iki kardeşi ölen ve kendisi, katliamdan sonra d

‘Menekşe’den Önce’ gözyaşlarıyla izlendi
Paylaş

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ilk galasını “Menekşe’den Önce” filmiyle yaptı. AKM Perge Salonu’nu dolduran izleyiciler, Sivas’ta yaşanan Madımak katliamını anlatan filmin ilerleyen dakikalarında gözyaşlarına hakim olamadı.
Madımak’taki yangında iki kardeşi ölen ve kendisi, katliamdan sonra doğan Menekşe’nin, o günleri araştırmaya başlamasının öyküsünü anlatan belgesel, katliamın siyasi bağlamından ziyade, o günün tanıklarını konuşturarak yaşanan acıyı tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Soner Yalçın’ın Oda TV davasından tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmeden önce çekimlerine başladığı “Menekşe’den Önce” filmi, Yalçın’ın isteği üzerine arkadaşları tarafından bitirildi.

FİLM, CEZAEVİNDEN GELEN NOTLARLA TAMAMLANDI

Menekşe’den Önce’nin gala söyleşisinde filmin yapımcısı Halide Didem Kurt, filmin müzik danışmanı Güvenç Dağüstün ve Madımak otelinde öldürülen 33 kişiden biri olan şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok izleyicilerle buluştu.

Zeynep Altıok , Mustafa Akaydın ve festival komitesine teşekkürlerini ilettikten sonra belgeselle ilgili düşüncelerini “Ülkemizde düşüncelerin öldürülmesi hâlâ devam ediyor. İnsanlık suçlarında zaman aşımının olması mümkün değildir. Sanatçılar, gazeteciler ve öğrenciler tutuklanıyor. Soner Yalçın’ın Silivri’deki hücresinden bu filmi yapması, çaba göstermesi ve mesleğinin ötesinde onuru için bu belgeseli tamamlamasını çok anlamlı ve toplum adına uzlaştırıcı buluyorum. Biz Dersimler, Maraşlar, Çorumlar olmasın istiyoruz” sözleriyle ifade etti.

Filmin uygulayıcı yapımcısı Halide Didem Kurt, Soner Yalçın’ın avukatları aracılığıyla kendilerine gönderdiği notlar üzerinden filmin çekimlerini tamamladıklarını ve Sivas katliamını yaşayan insanların acılarını daha çok kişiye duyurmak adına, filmin en kısa zamanda ülke çapında vizyona girmesi için büyük çaba sarf ettiklerini dile getirdi. (KÜLTÜR SERVSİ)


İKTİDARLAR AYDINLARI HİÇ SEVMEDİ

Gösterimden önce Soner Yalçın’ın gönderdiği mektubu okuyan Halide Didem Kurt, mektuptan şu cümleleri aktardı: “Onurumla girdiğim ve onurumla çıkacağım Silivri’den herkese selam. Kör zindanlardan, kitabımla ve bu belgeselimle sizlerleyim. Türkiye’deki iktidarlar, cesur ve bilgili gençleri, aydınları hiç sevmedi, eziyet etti, hapse attı, faili meçhul cinayetlere kurban etti. Yetmedi sonunda Madımak’ta yaktı. Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz cesarettir. Zihinsel çürümeye izin vermeyeceksiniz.”

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

PERA FEST’te bir karikatür sergisi

SONRAKİ HABER

Tek Gıda-İş TİS için Ankara yolunda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...