Diyarbakır

Diyarbakır'da ve Silivri'de KCK davaları başladı

Aralarında BDP PM üyeleri Hülya Yer, Hasan Özgüneş, BDP MYK Üyesi ve eski İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı, İstanbul Kürt Enstitüsü eski Başkanı Sami Tan, çevirmen Ayşe Berktay, Prof. Dr. Büşra Ersanlı, yayıncı Ragıp Zarakolu, BDP ve Kürt kurumlarında çalışan 124'ü tutuklu 205 Kürt siyasetçin

Silivri'de bulunan 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasının 5'inci celsesi, 122 tutuklu ile 12 tutuksuz sanık, avukatlar ve izleyicilerin katılımıyla başladı. Tutuksuz sanıkların kimlik tespiti ile başlayan duruşmada daha önce duruşmalara katılmayan Yusuf Çelik'in kimlik tespiti yapıldı. Mahkeme Başkanı Ali Alçık, "Türkçe konuşacaksan kimlik tespiti yapalım" demesi üzerine Çelik ise, "Ben anadilimde konuşmak istiyorum ama Kürtçe bilmiyorum. Bu da sistemin suçu" sözleriyle cevap verdi.

Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşma TRT spikerinin iddianamenin 596'inci sayfasından itibaren okunmaya devam etti. İddianamede İsmail Adanmış isimli sanıktan elde edildiği belirtilen delillerin okunduğu bölümde, Demokratik Özerklik ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununun çözümünde izlenmesi gereken yollar, Demokratik Konfederalizm, Öcalan'ın avukatlarıyla yaptığı haftalık görüşme notları yer aldı. Demokratik Özerklikle ilgili kısımların ardından savcının konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede ise "Kent Meclisleri, DTK, BDP, Siyaset Akademileri, DYG, DÖKH'ün Demokratik Özerklik için aktif faaliyet yürüttüğü" ifadeleri dikkat çekti. Savcının Fırat Haber Ajansı'nda yayınlanan haberleri örnek göstererek, Kürtlerin özerklik talebinin, "Birleşik bağımsız Kürdistan" olduğu ve "Türkiye'nin siyasal, sosyal, kültürel yapısına uygunmuş gibi sunulduğu" iddiaları yer aldı. Duruşma iddianamenin okunmasıyla devam ederken öğlen saat 15.00 gibi avukatların taleplerine geçilecek. (İstanbul/DİHA)


KCK ANA DAVASININ 60.DURUŞMASI BAŞLADI

KCK adı altında yapılan operasyonlar sonrasında 110'u tutuklu 175 Kürt siyasetçisi hakkında açılan davanın 60'ıncı duruşması başladı.

KCK adı altında yapılan operasyonlar sonrasında aralarında DEP eski Milletvekili Hatip Dicle, BDP milletvekilleri Selma Irmak ve Kemal Aktaş, Gazeteci Tayip Temel'in de bulunduğu 110'u tutuklu 175 Kürt siyasetçisi hakkında Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan ve KCK ana davası olarak geçen davanın 60. duruşması başladı. Diyarbakır Adliyesi çevresinde polisler tarafından yoğun önlemler alınırken, yurttaşlar polislerin kurduğu arama noktasından geçtikten sonra adliye binasına alındı. Sanıklardan 54'ü raporlu olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmazken, diğer sanıklar ve sanık müdafileri duruşmada hazır bulundu. Dava kapsamında yargılanan Esma Güler'in delil ikamesinin yapıldığı duruşma sırasında tutuklu sanıklardan Mehmet Zarif Yıldız ve karaciğer hastası Ümit Aydın, sağlık durumlarının iyi olmadığını belirterek, duruşma salonundan ayrıldı. Duruşma delil ikamesi ile devam ediyor. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net