08 Ekim 2012 07:08

‘Yurtta da cihanda da savaşa hayır’

Toplumun geniş kesimlerinin ‘barış’ talebine rağmen AKP ve MHP’nin oylarıyla Meclisten geçen tezkereye Dicle Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri de tepkili. Tezkereyi ve olası sonuçlarını Prof. Dr. İrfan Açıkgöz, Doç. Dr. Mahmut Toğrul ve öğrencilerle konuştuk. Türkiye’nin fiilen Suriye’deki

‘Yurtta da cihanda da savaşa hayır’
Paylaş
Kübra Kırımlı

“Tezkere elbette sürpriz değil. AKP’nin Suriye konusundaki tavrını hem yurtiçi hem de yurtdışı biliyor. Fiili olarak savaşın zaten içindeydik” diyen Prof. Dr. İrfan Açıkgöz, “Türkiye milisleri eğitiyor, onlara silah, para, sağlık vb. konularda yardım ediyor. Tezkere bunun resmi düzeyde temsilidir. AKP’nin MHP’yi de yanına alarak bu tezkereyi çıkartacağı kesindi. Burada seçim barajı sorgulanmalı. Bu seçim sistemiyle istedikleri kararları alabiliyorlar” şeklinde konuştu.

‘SONUCU AĞIR OLUR’

“Bu savaşa 800 milyon TL gibi bir paranın aktarıldığı konuşuluyor. Eğitim ve sağlık alanındaki harcamalar azaltılıyor, savaşa bütçe ayrılıyor. İşçiler emekçiler ve yoksul halk açlıktan kırılırken hükümet yeni bir maceraya atılma hevesinde” diyen Açıkgöz, bu politikanın sonucunun ağır olacağını dile getirdi. AKP’nin her fırsatta ‘komşularla sıfır sorun’ dediğini ama herkesle bir savaş halinde olduğunu belirten Açıkgöz, “Yurtta savaş, cihanda savaş, diyor hükümet. Milyonlarca lira cari açık varken, işsizlik, kriz, eğitim ve sağlık alanındaki yanlışlar, en önemlisi de Kürt sorunu çözülmeyi beklerken savaştan bahsetmek yanlış” şeklinde konuştu.

“Hükümet aslında başından beri Suriye’yi doğru değerlendiremedi. Suriye’nin diğer Ortadoğu ülkeleri gibi birkaç ayda değişeceğini sandı. Irak'taki gibi bir Kürt Özerk bölgesine karşı kendisini hazırladı ve hesap hatası yaptı” diyen Doç. Dr. Mahmut Toğrul ise “Şu andan itibaren hükümetten geri adım atmasını beklemek zor. Zaten fiili olarak savaşın bir tarafı durumundaydı Türkiye. ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) geceyi Türkiye’de, gündüzü Suriye’de geçiriyor. Bu savaş kolay başlar ama zor biter” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Suriye’ye müdahaleden vazgeçip kendi ülkesine bakması gerektiğini dile getiren Toğrul, “Türkiye önce bu ülkedeki Kürtlerin hakkını vermeli. Kürtler söz konusu olduğunda bu düşmanca tavrından vazgeçmeli” dedi.

HDK Genel Meclisi Amed Yürütme Kurulu Üyesi ve Hukuk Fakültesi öğrencisi Metin Adıyaman ise “Tezkerenin amacı Ortadoğu’yu emperyalist ülkelerin çıkarları doğrultusunda şekillendirmektir. Bu görevi üstlenen de AKP Hükümetidir. Tezkere kararıyla da tutumunu netleştirmiştir” diyor.  ABD'nin Irak’ı işgalinde öne sürdüğü gerekçelerin şimdi AKP’nin ağzına dolandığını söyeleyen Adıyaman, “Ortadoğu’ya barış ve huzur getirme bahanesiyle orada ılımlı İslam politikaları çerçevesinde kapitalist sistemle uzlaşmış yönetimler isteniyor. Batı Kürdistan’da Kürtlerin kendi öz yönetimlerine kavuşması engelleniyor. Çünkü Batı Kürdistan’da oluşan her olumlu gelişim diğer parçadaki Kürtleri de etkilemektedir” dedi. Yeni anayasa tartışmalarına ilişkin de “Hükümetin mevcut tutumu sona ermedikçe çıkarılacak her anayasa savaş anayasası olacaktır” diyen Adıyaman, “Savaşta zarar görecek olanın yine halkın en yoksul kesimleri olacak. Halklar savaş istemiyor” şeklinde konuştu.

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Mahsum Kaya da tezkereye tepkili. “Benzine, sigaraya, alkole zam yapıldığında ‘kullanan ödesin’ diyorlar, ben de ‘tezkereyi çıkaranlar savaşsın’ diyorum. Yandaş medya savaş çığırtkanlığı yapıyor ama sosyal medyada saniyede binlerce ‘savaşa hayır’ mesajı yer alıyorsa o ülkede halkları savaşmak istemiyor demektir” diyor.

Sosyoloji Bölümü öğrencisi Mehmet Şimşek ise “Savaş çıktığında ne olacak; biz öleceğiz, yoksul insanlar ölecek” derken, Necip Erdal isimli öğrenci de 320 milletvekilinin tezkereye ‘evet’ dediğini hatırlatarak, “320 vekili biz seçtiysek, bizim sesimize kulak vermeliler. Biz savaş istemiyoruz” diyor.  (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Savaş demek bataklık demek

SONRAKİ HABER

Ana dil haktır ama yasaktır!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...