08 Ekim 2012 14:06

Venezuela'da zafer Chavez'in

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Pazar günü yapılan seçimlerden de galip çıktı. 1998 yılında ilk defa göreve gelen Chavez, 6 yıl daha ülkesine başkanlık edecek.Başkanlık seçimlerinde rakibi sağ muhalefetin adayı Henrique Capriles Radonski’yi geçmeyi başaran Chavez’in seçim zaferi, yerel saat ile gece yar

Venezuela'da zafer Chavez'in

Paylaş

Başkanlık seçimlerinde rakibi sağ muhalefetin adayı Henrique Capriles Radonski’yi geçmeyi başaran Chavez’in seçim zaferi, yerel saat ile gece yarısına yakın duyuruldu.

Dünyada petrol üretiminde söz sahibi olan ve Chavez’in kişiliğine bağlı olarak kendine has “21. yüzyıl Hugo sosyalizmi” uyguladığını söyleyen Latin Amerika ülkesindeki seçimlerde, Chavez oyların yüzde 54.4’ünü aldı. Ulusal Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre eski Vali Capriles Radonski ise verilen oyların yüzde 44.9’unu aldı. Chavez'in altı yıl sürecek yeni devlet başkanlığı dönemi 10 Ocak tarihinde başlıyor. İlk seçim zaferini 1998 yılında kazanan Chavez, bugün yaptığı açıklamada, “Burada olanlar demokratik bir devrimdir” ifadelerini kullandı.

KITA GENELİNDE KUTLAMA

Sonuçların açıklanması üzerine başkent Caracas, Chavez'i destekleyenlerin coşkulu kutlamalarına sahne oldu. Seçimlere katılım yüzde 80 oranındaydı. Bazı sandıklarda oluşan uzun kuyruklardan dolayı seçimin resmi bitiş saati uzatıldı.

Chavez, iktidarı sırasında ülkenin ekonomisinde kilit rol oynayan birçok sektörü kamulaştırdı. Uzmanlar, Chavez'in zaferinin, Venezuela’dan uygun fiyatlarla petrol alan Küba ve Nikaragua da dahil olmak üzere bölgedeki birçok ülke tarafından sevinçle karşılanacağını söylüyor.  Chavez'in ayrıca Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Kirchner ile de yakın ilişkileri var. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Arjantin Cumhurbaşkanı Kirchner attığı twitte “Sizin zaferiniz bizim zaferimizdir! Güney Amerika'nın ve Karayiplerin zaferidir” dedi.

Devlet Başkanı Chavez’i tebrik eden rakibi Capriles Radonski ise muhalefeti destekleyenlere yenilmiş hissetmemelerini söyledi. Radonski, “Tüm Venezuela boyunca çok fazla tohum ektik ve biliyorum ki bu tohumlar çok sayıda meyve verecek” dedi.
(DIŞ HABERLER)


MUHALEFETE BİRLİKTE ÇALIŞMA ÇAĞRISI

Seçim zaferinin kesinleşmesinin ardından Başkanlık Sarayı Miraflores’in “Halkın Balkonu” denilen balkonunda konuşma yapan Chavez, hükümete muhalif tüm siyasi parti ve çevrelere diyaloga çağırdı ve birlikte çalışma çağrısı yaptı. Başkanlık sarayı önünde toplanan yüzlerce kişinin “Chavez gitmeyecek” sloganları arasında konuşan Chavez, “Buradan kollarımı ve kalbimi size uzatıyorum. Çünkü Bolivar’ın vatanında hepimiz kardeşiz. Sizi diyaloğa, tartışmaya ve Bolivarcı Venezuela için birlikte çalışmaya çağırıyorum” dedi.

Rakibi Capriles Radonski’nin kendi zaferini kutlamasına da teşekkür eden Chavez, “Gerçeği kabullendiler, halkın zaferini kabullendiler. Tanrıya ve halkımıza şükürler olsun ki hiçbir üzücü olay meydana gelmedi. Yurttaşlarımız demokrasimizin dünyanın en ileri demokrasilerinden biri olduğunu göstermiştir” diye konuştu.


CHAVEZ’İN YENİ DÖNEM HEDEFLERİ

Dördüncü defa devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Hugo Chavez’in 2013-2019 Hükümet Programı ise özetle şöyle:  
* Venezuela’nın kesin bağımsızlığını sağlamak
* 21. yüzyıl sosyalizminin inşasına devam etmek
* Venezuela’yı bir ekonomik güce dönüştürmek, emperyalist güçler karşısında çok kutuplu bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmaya devam etmek
* Su kaynaklarını ve doğayı koruyarak gezegenin kurtuluşuna katkı sağlamak.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Son Cibali

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa