09 Nisan 2019 21:55
Son Güncellenme Tarihi: 12 Nisan 2019 00:17

Ankara Batıkent’te çok sayıda köpek zehirlenerek öldürüldü

Ankara Batıkent’teki parkta zehirlenerek öldürülen köpeklerin sayısı 16'ya yükseldi. Soruşturmada gözaltına alınan 3 kişi serbest bırakıldı.

Fotoğraf: Fatih Poyraz/DHA

Paylaş

Derya KAYA
Ankara

Ankara Batıkent’te bulunan Turgut Özal Mahallesi’ndeki bir parkta bulunan 16 sokak köpeği zehirlenerek öldürüldü. Yaşanan olay sonrası parka gelen mahalle halkı köpeklerin katledilmesine tepki gösterdi. Yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 3 kişi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Üç zanlının serbest bırakılmalarına yönelik itiraz da reddedildi.

Gözaltına alınan Levent Ö., Musa D. ve Aydın G., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye götürüldü. Savcı tarafından sorgulanan şüpheliler, "sahipli hayvanı öldürme" suçundan tutuklanma talebi ile sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Şüpheliler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Cumhuriyet savcısı, serbest bırakma kararına Ankara 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nde itiraz etti.

Adliye önünde kararı öğrenen vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

ANKARA BAROSU’NDAN KARARA TEPKİ

Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezinden duruşmayı takip eden avukatlar da, mahkemenin kararına tepki göstererek, "Davanın takipçisi olacağız" dedi.

“DOSTLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Ankara’da Batıkent Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen Batıkentliler, sokak köpeklerinin zehirlenerek öldürülmesinde sorumluların bulunarak cezalandırılmasını ve hayvanları koruyacak yasal düzenlemenin bir an önce çıkarılmasını istedi. Batıkentliler “Aynı sokağı, aynı gökyüzünü paylaştığımız dostlarımıza yapılan bu saldırı karşısında sessiz kalmayacağız” dedi.

Ankara Batıkent’te çok sayıda sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesi sonrasında yüzlerce Batıkentli GİMSA önünde bir araya geldi. Batıkent Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla gerçekleşen eyleme katılım yoğun olurken, Batıkentliler “İnsana, hayvana, yeryüzüne özgürlük”, “Hayvanlar susar sen susma”, “Hayvanlara adalet istiyoruz” sloganlarıyla olayın sorumlularının bulunarak cezalandırılmasını istedi. Eyleme HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da katıldı.

“HAPİS CEZASI OLMADIKÇA BU KATLİAMLARIN ÖNÜNE GEÇİLMEZ”

Platform adına açıklama yapan Sıla Soyaslan, Turgut Özal Mahallesi’nde zehirli tavuk eti ile çok sayıda hayvanın katledildiğini, olayda Batıkentlilerin olayın yaşandığı andan itibaren faillerin peşinde ve ayakta olduğunu söyledi. Soyaslan, “Aynı sokağı, aynı gökyüzünü paylaştığımız dostlarımıza yapılan bu saldırı karşısında sessiz kalmayacağız” dedi. Mevcut yasalara göre katliamı gerçekleştirenlerin para cezası ile serbest kalacağını belirten Soyaslan, “Sokak hayvanlarına uygulanan şiddet, tecavüz ve işkence gibi suçlara caydırıcı hapis cezaları verilmedikçe bu katliamların önüne geçilemez. Yasalar her şeyden önce hayvanları korumalıdır” dedi.

“ARTAN TOPLUMSAL ŞİDDET HAYVANLARA YÖNELİYOR”

Hayvanları Koruma Kanunun bir an önce değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Soyaslan, belediyelerin sokak hayvanlarını kısırlaştırıp bulunduğu yere bırakması, tehlikeli olarak görülen hayvanların belediyeler tarafından kayıt altına alınarak kısırlaştırıldıktan sonra koruyucularına verilmesi gerektiğini belirtti. Soyaslan, “Bugün Batıkent’te yaşananlar ve aslında her gün duyduğumuz, karşılaştığımız binlerce olayın temel sebebi toplumsal şiddetin artması ve artan şiddetin ‘mal’ olarak görülen hayvanlara yönelmesidir. Hiçbir hayvan bizim malımız değildir. Batıkentliler olarak sokaklarda yaşanan hayvan dostlarımızla aynı havayı solumaktan mutluyuz, birlikte aynı sokakta yaşamaktan keyif alıyoruz” dedi.

Turgut Özal Mahallesi Muhtarı Suna Sezer de mahallelerinde böyle bir olay yaşamaktan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, olayın peşinde olduklarını söyledi.

"SORUMLULAR SADECE PARA CEZASI ALACAK"

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da yaşanan olayın büyük bir katliam olduğunu belirterek, sorumluların bulunsa bile sadece para cezası alacaklarına dikkat çekti. Paylan, “Bu kabul edilemez. Bu meydanın talebini Meclis’e taşıyacağım. Siyasi parti gruplarıyla görüşüp hayvanlara karşı işlenen suçların en ağır şekilde cezalandırılması için elimden gelen her şeyi yapacağım. Hayvanlara saygısı olmayanın insanlara da saygısı olamaz. Hep beraber insana, hayvana, doğaya saygı duyulduğu günler için mücadeleye devam” dedi.


Olayın yaşandığı bölgeye giden ve olaya dair Evrensel'e bilgi veren Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Onur Kurulu Başkanı ve Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, ulaştıkları bilgiye göre beyaz bir transitle 2 kişinin zehirlemeyi yaptığının tespit edildiğini dile getirdi. Özkan, OSTİM emniyetine giderek bilgi aldıklarını ve incelemelerin devam ettiğini söyledi. 

"VEBALİ MECLİS’TEKİLERİN DE OMUZUNDA"

Milletvekillerine ve Meclis’te grubu bulunan partilere seslenen Özkan, bir an önce hayvan haklarına ilişkin düzenlemelerin yapılmasını istedi. Özkan, “Ölen hayvanlarımızın vebali Meclis’teki vekillerin de omuzundadır. Yıllardır hayvan haklarına ilişkin kanunun düzenlenmesini istiyoruz. Yasa tasarısı bir an önce düzenlenmeli, belediyeler ceza kapsamına alınmalı, hayvanlara şiddet gösterenler, katledenler hapis cezası ile cezalandırılmalı. Yoksa bu katliamların önüne geçilmez” dedi.

Sosyal medyada çok sayıda kişinin yetkililerin ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin konuya ilişkin harekete geçmesi ve sorumluların bulunmasına yönelik çağrısı yapmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da sosyal medya hesabı üzerinden şu paylaşımı yaptı: “Büyükşehir belediyesi zabıta ve sağlık daire başkanlığını bu vahşetin sorumlularının ortaya çıkarılması ve yasal işlem yapılması için görevlendirilmiştir.”

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki park alanında, 13 köpeğin zehirlenerek öldürüldüğü, 7 köpeğin kayıp ve 6 köpeğin de klinikte tedavi altına alındığı olayla ilgili sosyal medya hesabı twitterden bir açıklama yaptı. Pakdemirli yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bakanlığımız Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz, Ankara Batıkent’teki insanlık dışı olayın sorumlularının bulunması, yasal işlem yapılması için Emniyet güçlerimiz ve Belediye ekiplerimizle çalışmalarını sürdürmektedirler."

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'de sendika ve odalardan açıklama: 1 Mayıs'ta Kocaeli'deyiz

SONRAKİ HABER

Dünya Yazarlar Birliği: Halkın iradesinin yok sayılmasını kınıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa