04 Nisan 2019 15:36
Son Güncellenme Tarihi: 06 Nisan 2019 00:06

Kemalpaşa'da seçimi kaybeden AKP'li Uğurlu, 300 işçiyi işten çıkardı

Seçimi kaybeden Kemalpaşa Belediye Başkanı AKP'li Arif Uğurlu, TYP kapsamında çalışan 300 işçiyi program bitmeden işten çıkardı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Kemalpaşa belediyesinde seçimleri kaybeden AKP'li yönetim, seçimin sonuçlarını işçilere kesti. Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) kapsamında çalışan 300 işçi, program bitmeden işten çıkarıldı.

31 Mart'taki yerel seçim sonucunda AKP, İzmir'de elinde bulundurduğu beş ilçede CHP'li rakipleri karşısında yenildi. Bu ilçelerden biri de Kemalpaşa. Cumhur İttifakı'nın adayı olarak seçime giren mevcut belediye başkanı AKP'li Arif Uğurlu, Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Rıdvan Karakayalı karşısında kaybetti. AKP seçim sonuçlarına itiraz etse de değişen bir şey olmadı.

Seçim sonrasında hâlâ yönetimde bulunan AKP'li Belediye Başkanı Arif Uğurlu ve belediye bürokratlarının ilk icraatı seçim sonuçlarının intikamını almak oldu. Edinilen bilgilere göre belediye yönetimi işçi çıkardı. Yakın zamanda belediyeye, TYP kapsamında alınan 375 temizlik işçisinden yaklaşık 300’ünün işlerine program süresi dolmadan son verildi.  

UĞURLU: BİZ ÇIKARMADIK, KENDİLERİ ÇIKTI

Bugün Kemalpaşa'nın seçim sonuçları ile ilgili basın toplantısı yapan Kemalpaşa eski belediye başkanı Arif Uğurlu, haberimizle de ilgili açıklama yaptı. Uğurlu açıklamasında işçilerin kendi isteği ile işten çıktığını iddia etti.

Uğurlu "Normal standart zekaya sahip belediye başkanı seçim kaybetti diye personel çıkarmaz. Böyle bir şey asla söz konusu değildir. Basın bundan sonra çıkarılacak işçilerin takibini yapmalı. Kemalpaşa'da seçim kaybedildi diye tek bir işçi işten çıkarılmamıştır. İŞKUR'dan gelen geçici süreli elemanlardır, bilirsiniz. 'Başkanım sen yoksan biz yokup' deyiz görevlerinden ayrılmışlardır. Zaten görev süreleri doluyor bu kişilerin, onların ayrılmasından ibarettir. Şu an İŞKUR'dan olup devam eden arkadaşlarımız var" dedi.

Uğurlu açıklamasında bu işçilerle ilgili "300 arkadaşımız saha görevinde idi" ifadelerini de kullandı ancak daha ayrıntılı bir bilgi vermedi. İlçedeki bir iddia da İŞKUR ile alınan kişilerin seçim çalışmalarında görevlendirildiği.

TOPLUM YARARINA ÇALIŞMA PROGRAMI (TYP) NEDİR?

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) esnek ve güvencesiz bir çalışma sistemi yaratıyor. Program kapsamında işe başlayan kişiler genellikle 6 ve ya 9 ay süreyle çevre temizliği, inşaat işleri, bakım onarım çalışmaları ya da temizlik hizmetlerde çalıştırılıyor. Kişilerin görev aldıkları süre boyunca sigorta primleri ve asgari ücret devlet tarafından ödeniyor. Program AKP tarafından seçim kampanyalarının bir parçası haline getirildi. Seçim dönemi öncesi alımlar sıklaşıyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Fatih'te oy nöbeti: Heyecanlı ve umutlu

SONRAKİ HABER

"İSPARK bariyerleri seçimin sonrası neden çalışmadı?"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...