02 Nisan 2019 21:57

23. Ankara Uluslararası Caz Festivali, 26 Nisan'da başlıyor

Bu yıl 23’üncüsü düzenlenecek Ankara Uluslararası Caz Festivali, toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek için düetler temasıyla düzenlenecek.

23. Ankara Uluslararası Caz Festivali, 26 Nisan'da başlıyor

Festival Koordinatörü Tuğçe Alparslan | Fotoğraf: Orhan Karslı/AA

Paylaş

Bu yıl 23’üncüsü düzenlenecek Ankara Uluslararası Caz Festivali, düetler temasıyla düzenlenecek. Toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmeyi amaçlayan festival, 26 Nisan-12 Mayıs arasında cazseverlerle buluşacak.

Festival Koordinatörü Tuğçe Alparslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara’nın en uzun soluklu festivallerinden birini düzenlediklerini belirterek, bahara çok yakışan etkinliğin hazırlıklarında son aşamaya geldiklerini anlattı. Bu seneki temayı düetler olarak belirlediklerini ifade eden Alparslan, “Kadın ve bir erkeğin festival sahnesinde eşit şekilde iletişim kurmasını, bunu izleyicisiyle müzisyenleriyle paylaşabiliyor olmasını istedik. Bu temayla bir sivil toplum kuruluşu olarak hem ülke hem dünyadaki bu konuya duruşumuzu ifade etmek istedik” diye konuştu.

FARKLI DİNAMİKTE KONSERLER

Alparslan, cazseverlerin konserleri MEB Şura Salonu, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde izleyebileceğini, klüp performanslarının ise SAAM’S Bistro Caz’da gerçekleştirileceğini anlatarak, “Yaklaşık 17 farklı dinamikte konserlerimiz olacak.” dedi.

Festivalin açılış konserinin, 30 Nisan Dünya Caz Günü’nde gerçekleşeceğini belirten Alparslan, “Çok kıymetli bir gün bizim için. Bütün dünyada global anlamda uluslararası Dünya Caz Günü’nü biz de festivalin büyük açılışıyla başlatacağız” ifadelerini kullandı. Açılış konserinin MEB Şura Salonu’nda Cazın Kartalları Orkestrasınca verileceğini ifade eden Alparslan, “Artık bir gelenek haline geldi. Festivalin 20 yıldır açılışını onlar yapıyor. Solistlerimiz ise İlham ve Ayşe Gencer olacak. Baba kız bu güzel orkestraya eşlik edecek” diye konuştu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Romanlar çalıştayda buluştu: Medya romanların sorunlarını aktaramadı

SONRAKİ HABER

Karikatürist Sunder Erdoğan hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa