06 Ekim 2012 13:06

Gülsüm Cengiz, kadının şiirli tarihini anlattı

Şair Gülsüm Cengiz önceki gece Ankara’lı şiirseverlerle buluştu. Kurgu Kültür Merkezinde “Kadınlar için söylenmiştir” kitabı hakkında bilgi veren Cengiz, söyleşi sonrasında katılımcılarla birlikte şiirler okudu.Kurgu Kültür Merkezinde düzenlenen şiir söyleşisinde konuşan Gülsüm Cengiz

Gülsüm Cengiz, kadının şiirli tarihini anlattı

Paylaş

Kurgu Kültür Merkezinde düzenlenen şiir söyleşisinde konuşan Gülsüm Cengiz, kitabı hakkında bilgi verdi. Kitabın 20 yıllık bir çalışmanın sonucu olduğunu söyleyen Cengiz, yazdığı sürecin binlerce yıl olduğunu belirtti. Kadınların şiirli tarihi derken aslında erkek ya da kadın kim yazarsa yazsın kadınların acılarının, umutlarının, sevinçlerinin şiirlere, ninnilere, türkülere yansıdığını ifade etti.

Söyleşide birçok yanlış bilenen olay hakkında da konuşuldu. Örneğin; Batı kökenli olarak bildiğimiz “derebeyin ilk gece hakkı”nın, Gılgamış destanına dayandığını anlatan Cengiz, aynı şekilde “ilk kadın” olarak bilinen Havva’nın aslında ilk olmadığını söyledi. Eski yazıtlarda yazdığına göre Adem bir kadın ister ve tanrı onun için Lilith’i yaratır. Ancak Lilith, “Ben seninle eşitim” dediği için anlaşamazlar ve Lilith, cennetten kaçar. Birçok kitapta Lilith bu nedenle kötülüklerin anası olarak anlatılır. Cengiz, kadının ikinci plana atılmasına bir örnek de Dede Korkut Hikayeleri’nden verir. Soylu sınıftan kadınların bile babası, kocası hatta oğlu tarafından tehdit edilişini anlatırken insan o dönemde yaşayan “soylu olmayan” kadınları düşünüyor.
Söyleşi sonrası sinevizyon gösterisi yapıldı ve Gülsüm Cengiz, kadın dokuma işçileriyle ilgili bir şiir okudu. Katılımcılardan da şiir okuyanlar oldu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Goran Bregoviç, İzmir’i mest etti

SONRAKİ HABER

Dilovası’nda iş kazası: Forktliftin altında kalan işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa