06 Ekim 2012 11:09

Bağırıyorum herkes duysun!

İstanbul’un merkezi Taksim’de 30 yaşında iki çocuk annesi genç bir kadın, önünde kendisinin yazdığı dövizlerle, yaşadığı olayı bağıra çağıra bazen de ağlamaklı anlatıyor, biz onu çevresine toplanan kalabalıktan sonra fark ediyoruz. Bitkin bir halde anlattığı olaylar hiç de yenilir yutulur cinsten değil. 3 poli

Bağırıyorum herkes duysun!
Paylaş
Şenay Kumuz

“Kelimeyi ağzınıza aldığınız anda kusmak gibi bir şey bu bu yaşadığınızın tarifi yok” oluyor ilk sözleri eyleminin üçüncü günü kendisi ile buluştuğumuzda. Yaşadıklarını anlatıyor ardından. “Hakkımda şikayet varmış ben de Kağıthane Karakoluna gidip şikayetin nedenini öğrenmek istedim ama 3 polis bana tecavüz etti” diyor.

İcradan aldığı arabaların alım satımını yapan R.T, elemana ihtiyacı olunca Emekli Polis Memuru M.Ç ile birlikte çalışmaya başlıyor. Bir süre birlikte çalıştıktan sonra M.Ç.nin talepleri artınca aralarında anlaşmazlık başlıyor. M.Ç. kızının özel okul kayıt parasını bile kendisinden istiyor örneğin. Anlaşmazlık büyüyünce M.Ç. hakkında şikayette bulunuyor R.T. ve asıl sorunlar da böyle başlıyor. M.Ç hakkında hırsızlık suçundan dava açılıyor. Öte yandan M.Ç de boş durmuyor, o da R.T. hakkında dolandırıcılık iddiasıyla şikayette bulunuyor.

ÖNCE BİBER GAZI SONRA TECAVÜZ

“Kısa bir süre sonra hiç alakası olmayan Kağıthane İlçe Asayiş Büro Amirliğine beni şikayet ettiğini öğrendim. Ben de şubeye gidip hakkımdaki şikayeti öğrenmek istedim. Gider gitmez iki sivil polis tarafından karşılandım. Yaka paça 4. kata çıkarıldım. Alındığım odada M.Ç. içeriye girip bana ‘Bundan sonra yaşayacaklarını hayatın boyunca unutmayacaksın’ dedi. Her şey ondan sonra başladı. İçeriye giren resmi kıyafetli polisler önce elbiselerimi çıkarmamı istediler. Kabul etmeyince önce gözlerime biber gazı sıktılar. Daha sonra da sırayla tecavüz ettiler. 18 saat alıkonulduğum karakolda daha sonra 4 polis eşliğinde Kağıthane Devlet Hastanesine götürüldüm. İki polis beni koridorda bekletti. Diğerleri de doktorun yanına girip ‘sağlam’ raporu alıp çıktılar. Evime 300 metre kala polis aracından indirildim”

Bu olayın 30 Ağustos günü yaşandığını ancak psikolojik olarak çok kötü durumda olduğu için ilk başlarda eşi de dahil kimseye açılamadığını söylüyor  R.T. ve devam ediyor: “Gece gözlerimi kapattığımda yaşadığım tecavüz aklıma geliyordu. Eşim gece çığlıklarla uyanmamı, önce uzun saatler karakolda tutulduğum için korktuğuma bağlamış ama ilerleyen günlerde telefonuma gelen tehdit mesajları ve tacizlerle şikayetçi olmaya karar verdim.”

TEHDİTLER SÜRÜNCE EYLEME BAŞLADI

R.T. tecavüzün ardından da polislerin tehditlerinin devam ettiğini iddia ediyor. Polislerin, “Kağıthane’de yaşadıkların yaşayacaklarının yanında hiçbir şey” demesi üzerine de sesini duyurmaya karar veriyor ve eyleme başlıyor. “Herkese sesimi duyurmaya karar verdim. Başbakanımız Arakan’ın açlarını düşünüyor ama kendi ülkesindeki tecavüz mağdurlarından haberi yok” sözleriyle tepkisini dile getiren R.T, “Bana bunu yapanlar benim anneliğimi düşünmediler, eş olduğumu düşünmediler. Kendimi toparlar toparlamaz savcılığa başvurdum. Ama savcı vekili bana dedi ki ; ‘Senin zaten bir sürü dosyan var ama ona da bakarız!’ Yani ben dolandırıcıysam, yaşadığım tecavüz olayını hak etmiş miyimdir? Ben şimdi kimi kime şikayet edeyim? Her gün bana tehdit mesajları geliyor o insanlar yerinde ve ben geceleri uyuyamıyorum” diyor R.T.

‘SUSMAYACAĞIM’

Tecavüz soruşturmasının ise yetkili savcı atanamadığı gerekçesiyle bir türlü başlamadığını belirten R.T. isyan ediyor: “Böyle bir adalet olabilir mi? Bu ülkede ne yazık ki adalet, parası olanın ve çevresi olanın! Benim ne param var ne de kimsem. Peki ben şimdi ne yapayım? Üç gündür Taksim’de sürekli eylem yapıyorum. Benim yanımda olması gereken polisler tam tersine beni taciz ediyor, bana destek için gelenleri taciz etmeye çalışıyorlar.”

Her şeye rağmen mücadele etmekte kararlı R.T. “Susmayacağım ve korkmayacağım” diyor.   (İstanbul/EVRENSEL)


‘DESTEKLER BANA GÜÇ VERİYOR’

“Ben asker eşiyim. Eşim de ailem de sonuna kadar bana destek veriyorlar. Günlerdir çocuğumu kucağıma alamıyorum, çünkü midem bulanıyor. Oğlum ‘Anne sen beni sevmiyor musun’ diyor . Taksim’e çıktığım andan itibaren başka bir dünyanın varlığını fark ettim. Bana destek veren binlerce insan gelip geçti, bir tek ters tepki ile karşılanmadım. Bu bana güç veriyor. Kamuoyu oluşturmak için çaba sarf edeceğim, sosyal paylaşım sitelerinden “facebook”ta bir sayfa oluşturdum ‘Tecavüz mağdurlarını koruyalım’ adıyla. Destekleyenlerin sayısı hızla artıyor. Ben asla susmayacağım, bana bunu yapanların yanına kalmayacak ve ben kaybettiğim güvenimi belki bir gün yeniden kazanacağım”

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yaşadıklarımın sorumlusu performans sistemi

SONRAKİ HABER

Foxconn grevi iPhone'u felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...