05 Ekim 2012 20:04

Bu dönüşüm yuva yıkar!

AKP Kongresinde dağıtılan “2023 Vizyonu” broşürünün 54. maddesinde “Yuva yıkan değil yuva yapan bir kentsel dönüşüm” deniyor. Ancak dün Erdoğan’ın katılımıyla yıkımına başlanan İstanbul Esenler’de kentsel dönüşümü konuştuğumuz mahalleliler, yuvalarının geleceğinden endişeli.Af

Bu dönüşüm yuva yıkar!

Paylaş
Enis Tartan / Uğur Erman

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası kapsamında yapılacağı açıklanan kentsel dönüşüm için ilk yıkımlar dün 33 ilde başladı. 6.5 milyon konutun yıkılacağı kentsel dönüşümden 25 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor. İlgili meslek odalarının ve halkın tüm itirazlarına rağmen başlayan dönüşüm, milyonlarca kişiyi tedirgin ediyor.

Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı tören ile Esenler Havaalanı Mahallesinde sembolik olarak seçilen 4 katlı bir ev yıkıldı. “Yıkım töreni”nde yıkımın başladığı sekiz ayrı kentle canlı bağlantı kuruldu. Törende asıl olarak Suriye üzerine konuşan Başbakan Erdoğan, dönüşüm ile ilgili ise “Mutlaka yıkacağız” dedi.

ESNAF NEREYE GİDECEĞİNİ BİLMİYOR

Yıkımın başladığı Esenler Havaalanı Mahallesi, Atışalanı Caddesi üzerinde iş yapan esnaf mağdur olduklarını söylüyor. Bölge esnafına 3 ay içinde binalarını boşaltmaları gerektiği söylenmiş. Ancak nereye gidecekleri, ne yapacakları konusunda bilgi verilmemiş. Sadece taşınma masrafları ve yeni yerlerinde kira desteği yapılacağı iletilmiş. Ancak resmiyete, yazıya dökülmüş herhangi taahhüt yok. Kira yardımı ve taşınma masrafları ne şekilde nasıl ve ne kadar verilecek belli değil. Mahallede ofis mobilyaları atölyesi sahibi olan Esat İmer, “3 ay içinde buraları boşaltın dediler. Yıllardır burada esnafız, müşterilerimiz burada nasıl nereye taşınırız bilmiyorum” diyor. “Taşınırken taşınma masrafları karşılanacak ve yeni yerde kira yardımı yapılacağı söylendi” diyen İmer, kendilerine verilen sözlerin tutulup tutulmayacağını bilmediklerini aktarıyor.  

Aynı atölyede işçi olarak çalışan Handan Karakız ise “Mal sahipleri için birtakım destekler verileceği söyleniyor. Ben işçiyim ve bana ne bir şey söyleyen var ne de destek veren” diyerek şikayetini dile getiriyor. Atölyede eşiyle birlikte çalıştığını söyleyen Karakız, “İki çocuğuma bakıcı bakıyor. Bu sayede ben çalışabiliyorum. 13 yaşında da bir oğlum var, okula giden. Burada çalışmaya başladıktan sonra Otogar civarında ev tuttuk” diyen Karakız, 3 ay sonra ne yapacaklarını, nerede iş bulacaklarını bilmediklerini söyledi.

“Hemen iş bulmak kolay değil, hem eşim hem ben işsiz olacağız. Çocukların masrafı da var. Mal sahibi değiliz diye yetkililer bize ne bir şey soruyor ne de destek olacağız diyorlar” diye yakınan Karakız, kentsel dönüşümden en fazla işçilerin mağdur olacağını ifade etti.

‘KURULU DÜZENİMİZ BOZULACAK’

Yıkım yapılacak semtte reklam ve ozalit atölyesi sahibi olanlar da düzenlerinin bozulacağını söylüyor. “13-14 yıldır buradayız tüm müşterilerimiz ve çevremiz burada. Taşınma yardımı ve yeni yerde kira yardımı yapılacağı söyleniyor ama sadece sözde” diyen Soner Değirmenci, bu şekilde yapılacak kentsel dönüşümün herkesi mağdur edeceğine dikkat çekti.

İsimlerini vermek istemeyen mahalleli kadınlar ise Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun kendilerine söz verdiğini ve kimseyi mağdur etmeyeceğini söylediğini anlattı. Kendilerine sadece söz verildiğini ama hiçbir kağıt imzalatılmadığını anlatan kadınlar, yaşanan belirsizlikten şikayetçi.

12-13 NÜFUS NE YAPARIZ?

“Bakkalımızın üstünde aynı zamanda evim var. Şimdi sadece evi yıksalar bir yere kadar. Ama bakkal dükkanı da giderse nasıl geçiniriz belli değil” diyen Levent Bozdemir de süreçten şikayetçi. Evde 12-13 nüfus olduklarını anlatan Bozdemir, “Kalabalık bir aileyiz, dükkan giderse geçimimizi nasıl sağlarız bilmiyorum. Yıllardır buradayız. Hiçbir yetkili de gelip bir şey söylemiyor. Ne olacağı belirsiz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)


ESENLER’deki “Yıkım Töreni”ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan asıl olarak  Suriye ve savaş üzerine yaptığı konuşmasında kentsel dönüşüm ile ilgili ise ne olursa olsun yıkım yapacaklarını söyledi.
Erdoğan, “Teknik olarak riskli bulunanların kısa bir süre içinde yıkılıp, yerine sağlıklı yapılar inşa edilmesi için gerekli mekanizmaları kurduk, işletmeye başlandı. Buradaki asıl amacımız, bir binayı yıkıp yerine yeni bir bina yapmak değil. Asıl amacımız, afetler karşısında can ve mal güvenliğini sağlayacak bir dönüşümü gerçekleştirmek” dedi. Vatandaşlara seslenen Erdoğan, “Siz yapmazsanız, bunu ilgili kamu kuruluşları yapacak ve o binalar mutlak surette yıkılacak. Vatandaşımızın sağlıksız binalarda yaşamaya devam etmesine göz yumamayız, yummayacağız” diye konuştu.

DUY DA iNANMA!

Aynı törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise, gönlü razı olmayan vatandaşların yerinde, binasında kentsel dönüşüm yapmayacaklarını ileri sürdü. Bayraktar, dönüşüme öncelikle başarılı olan, hazırlıklı olan belediyelerden başlayacaklarını ifade ederek, “Bizi eleştirenlere soruyorum; Esenler’de dönüşüm yapıyoruz. Biz, istemeyen, gönlü razı olmayan hiç kimsenin yerinde, binasında dönüşüm yapmıyoruz. Önce gönül rızası gelir. Başarılı olan, hazırlık olan belediyelerden –hangi partiden olursa olsun- kentsel dönüşüme başlayacağız.”

ÖNCEKİ HABER

Savaş mı bizi kurtaracak?

SONRAKİ HABER

Mersin'de işçi servisi devrildi: 6 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa