24 Mart 2019 18:51

ABD’nin Lübnan ordusuna destekleri devam edecek

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ülkesinin Lübnan ordusuna desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Gage Skidmore/Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Paylaş

Kuveyt ve İsrail’den sonra dün Ortadoğu turunun son durağı Lübnan’a gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, başkent Beyrut’ta Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve diğer yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmelere bugün de devam etti.

Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Genelkurmay Başkanı Joseph Avn, Beyrut’taki makamında Pompeo ile bir araya geldi.

‘STRATEJİK ORTAKLIK’ VURGUSU

Lübnan ordusunun “terörle mücadelede stratejik ortakları” olduğuna dikkati çeken Pompeo, ülkesinin Lübnan’a askeri yardımlarının devam edeceğini belirtti.

Joseph Avn da, Lübnan ordusuna olan güvenlerinden ve “terörle mücadelede verdikleri destekten” dolayı ABD’ye teşekkür etti.

Bu arada, ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Lübnan’daki iki günlük temaslarının ardından ülkeden ayrıldığını açıkladı.

ABD, Lübnan ordusuna askeri yardımda bulunan ülkelerin başında geliyor. Washington yönetiminin 2005 yılından bu yana Lübnan’a yaptığı yardımların 2 milyar doları aştığı ifade ediliyor. Lübnan ordusu, 2017-2018 yıllarında ABD’den 6 adet A-29 Süper Tucano saldırı uçağı teslim almıştı. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yenikapı meydan muharebesi

SONRAKİ HABER

Elazığ depreminin merkez üssü olan Sivrice’de hastane yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...