21 Mart 2019 23:07
Son Güncellenme Tarihi: 22 Mart 2019 16:28

Trump'ın Golan Tepeleri açıklamasına tepkiler

Trump'ı "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." açıklamasına tepki geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve ABD Başkanı Donald Trump | Fotoğraf: Beyaz Saray/Wikimedia Commons

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." açıklamasına peş peşe tepkiler geldi. BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, "Bu konudaki bütün BM kararlarının arkasındayız" derken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD'nin, İsrail'in uluslararası hukuka aykırı hamlelerini meşrulaştırma çabaları, bölgede sadece daha fazla şiddet ve acıya yol açar" dedi.

AA'nın haberine göre, Birleşmiş Milletler'den (BM), ABD Başkanı Trump'ın "İsrail'in, işgal ettiği Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıma zamanının geldiği" yönündeki açıklamasına tepki gösterildi. BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Trump'ın açıklamasına ilişkin, AA muhabirine, ''Bu konudaki bütün BM kararlarının arkasındayız.'' dedi.

BM: ULUSLARARASI HUKUKİ GEÇERLİLİĞİ YOK

BM Güvenlik Konseyi'nin 1981 yılında aldığı 497 sayılı karar, İsrail'in Golan Tepeleri'ni işgaline karşı çıkıyor ve kararda ''İsrail'in işgal altındaki Golan Tepeleri'nde kendi kanunlarını, yargısını ve idaresini uygulama kararı hükümsüzdür ve uluslararası hukuki geçerliliği yoktur.'' deniliyor.

RUSYA: BM KARARLARININ DOĞRUDAN İHLALİDİR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Golan Tepeleri’nin statüsünü değiştirmeye çalışmak Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının doğrudan ihlalidir" dedi.

Zaharova, "İsrail'in, Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini yayma kararının hukuksuzluğuna yönelik değerlendirmemiz değişmedi. BM Güvenlik Konseyi'ni yok sayarak Golan Tepeleri'nin statüsünü değiştirmeye çalışmak BM kararlarının doğrudan ihlalidir" değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN: İŞGALİN MEŞRULAŞTIRILMASINA İZİN VERMEYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Trump'ın açıklamalarına tepki gösterdi:
"ABD Başkanı Trump'ın, Golan Tepeleri ile ilgili talihsiz açıklaması, bölgeyi yeni bir krizin, yeni bir gerilimin eşiğine getirmiştir. Golan Tepeleri, 1967'den bu yana İsrail'in işgali altında bulunmaktadır. 1967 senesindeki İsrail işgali, sadece bölgedeki Arapları değil, Türkmenleri de kendi topraklarından göçe zorlamıştır. Türkiye'nin ve İİT'nin böyle hassas bir meselede sessiz kalması, emrivakilere boyun eğmesi düşünülemez. Golan Tepeleri'nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz, veremeyiz. Bununla beraber Müslümanların huzurunu, bekasını, hayat hakkını hedef alan her kritik hadise, her saldırı biz ve teşkilat için önemlidir."

BÖLGEDE DAHA FAZLA ŞİDDETE YOL AÇAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ABD'nin, İsrail'in uluslararası hukuka aykırı hamlelerini meşrulaştırma çabalarının bölgede daha fazla şiddet ve acıya yol açacağını söyledi.

Çavuşoğlu, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Ülkelerin toprak bütünlüğü uluslararası hukukun en temel ilkesidir. ABD’nin, İsrail’in uluslararası hukuka aykırı hamlelerini meşrulaştırma çabaları, bölgede sadece daha fazla şiddet ve acıya yol açar. Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklemektir." ifadesini kullandı.

İRAN: KARAR YENİ KRİZLERİ PEŞİNDEN GETİRECEK

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamasını eleştirerek “Bu karar zaten hassas olan bölgede yeni krizleri peşinden getirecek” dedi.

Kasımi'nin İran Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayımlanan açıklamasında, “İsrail rejiminin Arap ve Müslüman toprakları üzerinde hakkı yok, acilen işgal girişimlerine ve ihlallere son vermelidir” ifadeleri yer aldı.

Kasımi, Golan Tepeleri sorununun çözümü noktasında, İsrail'in bölgedeki ‘işgaline son verme dışında hiçbir çözüm yolu bulunmadığı’nı vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." açıklaması yapmıştı.

İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni 1967'den bu yana işgal altında tutuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AB ile İngiltere, Brexit'i Mayısa kadar erteleme konusunda anlaştı

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de sanayi sitesinde yangın: 1 işçi öldü, 2 işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...