BM,

BM, 'en güçlü ifadeyle' kınadı

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Türkiye’de beş kişinin Suriye’den açılan ateşle ölmüş olmasının “Suriye’deki krizin bölgenin barış ve istikrarı ile komşularının güvenliği açısından ne kadar derin bir etkiye sahip olduğunu gösterdiğini” bildirdi.15 üyenin oybirliği ile yayıml

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Türkiye’de beş kişinin Suriye’den açılan ateşle ölmüş olmasının “Suriye’deki krizin bölgenin barış ve istikrarı ile komşularının güvenliği açısından ne kadar derin bir etkiye sahip olduğunu gösterdiğini” bildirdi.
15 üyenin oybirliği ile yayımlanan ortak açıklamada, beş kişinin ölümüyle sonuçlanan olay nedeniyle Güvenlik Konseyi’nin Suriye’yi “en güçlü ifadeler” ile kınadığı söylendi.
Konsey, Türkiye ve diğer komşu ülkelere de “makul, sorumlu ve mantıklı” davranmaları çağrısı yaptı. Güvenlik Konseyi’nde sert bir karar çıkması için Türkiye’nin çağrısıyla ABD ve Batının desteklediği bir karar metni dolaştırılmış ancak Rusya’nın “Suriye’nin uluslararası hukuku ihlal ettiği” yönündeki ifadeye karşı çıktığı haberleri arasında oybirliğine varılamamıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net