05 Ekim 2012 13:29

Velilerin 4+4+4 tepkisi devam ediyor

ALTYAPISI hazırlanmadan uygulamaya konulan 4+4+4 eğitim sistemine Bornova Altındağ ilköğretim okulu velileri de tepki gösteriyor. ÖVDER İzmir Şubesinin çağrısı ile yapılan toplantıda veliler, sıkıntılarını anlattı.Veliler, doğru düzgün sınıf, öğretmen ve araç-gereç olmadığını ifade ederek, “Çocuklarım

Velilerin 4+4+4 tepkisi devam ediyor
Paylaş

ALTYAPISI hazırlanmadan uygulamaya konulan 4+4+4 eğitim sistemine Bornova Altındağ ilköğretim okulu velileri de tepki gösteriyor. ÖVDER İzmir Şubesinin çağrısı ile yapılan toplantıda veliler, sıkıntılarını anlattı.
Veliler, doğru düzgün sınıf, öğretmen ve araç-gereç olmadığını ifade ederek, “Çocuklarımız ikili eğitim yapıyor. Gir-çıktan çocuklarımız yoruluyor. İhtiyaçlarını karşılayacak zaman bile bulamıyorlar. Koridorlarda 5, 5,5 yaşındaki bebeler eziliyor. Öğretmen ne yapsın?”diye tepki gösterdi. Velilerin ortak derdi; okul ihtiyaçlarını kendilerinin karşılamak zorunda olmaları. Yoksul bir semt olan Altındağlı velilerin çoğu 5 yaşındaki çocuğunun kaydını ilkokula yaptırmış. Nedenini, ana sınıfının paralı olması ve bu parayı verecek güçlerinin olmaması olarak açıklıyorlar.
Seçmeli ders konusunda da kendilerine sadece dini derslerin söylendiğini diğer seçmeli derslerin ne olduğunu bilmediklerini belirten veliler, “Seçmeli dersleri biz seçmedik. Başbakan bizim dinimizle uğraşacağına, okullara para göndersin de çocuklarımız daha iyi okusunlar” dedi.
ÖVDER Şube Başkanı Orhan Yüce, hükümetin 4+4+4’ü çıkarırken niyetini sakladığını belirterek, “Başbakan eğer, ‘Artık ilköğretim devlet okullarında parasız olmayacak. Herkes eğitime para ödeyecek, din ağırlıklı eğitim vereceğiz ama bunun parasını da sizden alacağız’ deseydi sizler sessiz kalır mıydınız” diye sordu. Veliler, “Kandırıldığımızı yaşayarak anlıyoruz, ama iş işten geçti” derken toplantıya katılan Avukat H.Hüseyin Evin de, hiçbir şey için geç olmadığını belirterek, örgütlenme ve haklara sahip çıkma çağrısı yaptı. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

BDP sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasını istedi

SONRAKİ HABER

Eğitim’de yapısal dönüşüm tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...