14 Mart 2019 22:55
Son Güncellenme Tarihi: 16 Mart 2019 00:33

Donald Trump'ın "ulusal acil durum" kararına Senato şerhi

Trump'ın sınır güvenliği gerekçesiyle ilan ettiği "ulusal acil durumun" iptalini öngören tasarı Senato'da kabul edildi. Trump ise tasarıyı veto etti.

Donald Trump'ın "ulusal acil durum" kararına Senato şerhi

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump'ın sınır güvenliği gerekçesiyle ilan ettiği "ulusal acil durumun" iptalini öngören tasarıyı onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump ise Senato'dan geçen "ulusal acil durum" kararının iptalini öngören tasarıyı veto etti.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato Genel Kurulundaki oylamada 59 senatör tasarının lehinde oy kullanırken 41 senatör ise "Hayır" oyu verdi.

100 sandalyeli Senato'da 45 Demokrat'ın yanı sıra 2 bağımsız, 12 Cumhuriyetçi senatör tasarıya destek verdi.

TRUMP KARARI VETO ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump, Demokrat Partili Kongre üyeleri tarafından sunulan ve çok sayıda Cumhuriyetçi'nin de desteğini alan tasarıyı veto etti.

Trump, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, "Bu tasarıyı veto etme hakkımı kullanıyorum" ifadesini kullandı. Başkan Trump, "Kongre tasarıyı geçirmekte özgür, benim de bu tasarıyı veto etme sorumluluğum var" diye konuştu.

Tasarının, Trump'ın veto yetkisinden muaf olması için Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerinin en az üçte ikisinin oyunu alması gerekiyordu.

SINIR TARTIŞMASI NEDENİYLE FEDERAL HÜKÜMET 35 GÜNLÜĞÜNE KAPANDI

Geçen haftalarda da Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi Genel Kurulundaki oylamada 245 vekil tasarı lehinde oy kullanırken 182 vekil ise "Hayır" oyu vermişti.

Tasarıda, Trump'ın sınır güvenliği gerekçesiyle ilan ettiği ‘ulusal acil durumun’ geçersiz kılınması ve Trump'ın ABD-Meksika sınırına örülmesini istediği duvar için ayrılan bütçeden daha fazlasının tahsis edilmemesi öngörülüyor.

Trump'ın, ABD-Meksika sınırına 5,7 milyar dolar bütçe gerektiren duvar örülmesini istemesi, Kongre'deki Demokratların da buna izin vermemesi üzerine ABD federal hükümeti, 22 Aralık 2018-25 Ocak 2019 tarihlerinde 35 günlüğüne kapanmıştı. (Washington/AA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

ABD'li tüm diplomatlar Venezuela'yı terk etti

SONRAKİ HABER

Mülkiyeliler Birliği'nden öğrencilere burs için İnek Bayramı Koşusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa