14 Mart 2019 18:03

ABD iki yasak füzeyi deneyecek

ABD ordusu, geçtiğimiz ay askıya aldığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) kapsamında yasaklanan iki füzeyi bu yıl test edecek.

ABD iki yasak füzeyi deneyecek

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD ordusu, geçtiğimiz ay askıya aldığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) kapsamında yasaklanan iki füzeyi bu yıl test edecek.

Associated Press haber ajansının ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, yetkililerin füzelerin ismini vermediği ancak füzelerden birinin bin kilometre menzile sahip alçak irtifa seyir füzesi, diğerinin ise menzili 3 bin ile 4 bin kilometre arasında, balistik bir füze olacağı ifade edildi. 

Her iki füzenin de nükleer başlık taşımayacağı belirtilirken alçak irtifa seyir füzesinin ağustos ayında test edileceği ve 18 ay içerisinde aktif hale getirileceği kaydedildi.

Balistik füzenin ise kasım ayında test edileceği ancak beş yıl içerisinde operasyonel hale getirilebileceği belirtildi.

ABD’nin Doğu Asya ve Avrupa’daki müttefiklerine, her iki füze konusunda henüz danışmadığına dikkat çekilen haberde, Amerikan ordusunun balistik füzeyi Pasifik’teki Guam Adası’na konuşlandırabileceği ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl ağustos ayında Sovyetler Birliği ile 1987 yılında imzalanan ve Rusya Federasyonu ile de devam edilen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından (INF) çekileceğini açıklamıştı.

ABD yönetimi, Rusya’nın INF Anlaşması’nı uzun zamandır ihlal ettiğini gerekçe göstererek feshedeceklerini ifade ederken Rusya ise ABD’yi anlaşmaya uymamakla suçluyor. (AA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Kürt’üz’ dediği için öldürülen Sakçı cinayeti davası yarın görülecek

SONRAKİ HABER

Mülkiyeliler Birliği'nden öğrencilere burs için İnek Bayramı Koşusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa