13 Mart 2019 15:30
Son Güncellenme Tarihi: 13 Mart 2019 21:11

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Geçtiğimiz günlerde beyin kanaması geçiren ve bugün yaşam destek ünitesinden çekilen Prof. Dr. Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu | Fotoğraf: AA

Paylaş

Geçirdiği beyin kanaması sonucu hastanede tedavi gören Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, vefat etti.

Sabah saatlerinde TRT Haber, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun tedavi gördüğü Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nde hayatını kaybettiği iddia etmişti. İddialar üzerine Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, hastanede açıklama yapmış ve "Ortak kararla destek ünitesinden çekip kendi doğal akışı içerisinde sonuç beklenecek" açıklamasında bulunmuştu.

Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dedeoğlu'nun akademisyen ve siyasetçi kimliğinin yanı sıra, Star gazetesinin köşe yazarlarından olduğunu söyledi.

Hastaneye geldikten sonra Dedeoğlu'nun yakınlarıyla görüştüğünü, görüşme esnasında Başhekim Dr. Okan Özçeker'in odaya gelerek aileye bilgi verdiğini kaydeden Albayrak, "Son durum, ortak kararla destek ünitesinden çekip kendi doğal akışı içerisinde sonuç beklenecek" dedi.

58 yaşındaki Dedeoğlu 28 Şubat'ta beyin kanaması geririp tedavi altına alınmıştı.

BERİL DEDEOĞLU KİMDİR?

Beril Dedeoğlu 1961'de Ankara'da dünyaya geldi. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. 1986'da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. Akademik kariyerine Prof. Dr. Esat Çam'ın asistanı olarak, 1995 yılında Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde başladı. 1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör oldu. Aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İkitisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığına getirildi. Bir dönem Kadir Has Üniversitesi'nde ders verdi. Ayrıca, Uluslararası Güvenlik ve Strateji, Avrupa Birliği ve uluslararası ilişkiler alanlarında birçok kitabı ve makalesi bulunuyor.

6 Şubat 2012 tarihinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine atandı. 2015 yılında Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak görev yaptı.

28 Şubat 2017 tarihinde, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırılan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun'un yerine Ege Üniversitesi Rektörvekili olarak atandı. Beril Dedeoğlu, en son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu'nda görevlendirilmişti. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de metro vagonu yer altı inşaatında göçük: 2 işçi kayıp

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen, MEB ve TOBB iş birliği protokolüne karşı dava açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa