13 Mart 2019 12:40
Son Güncellenme Tarihi: 13 Mart 2019 15:25

Cumartesi Anneleri’ne destek veren Didem Soydan’a soruşturma

Cumartesi Anneleri'ne destek veren Didem Soydan hakkında "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla başlatılan soruşturmaya takipsizlik verildi.

Cumartesi Anneleri’ne destek veren Didem Soydan’a soruşturma

Ekran görüntüsü: Didem Soydan instagram hesabı

Paylaş

Model Didem Soydan hakkında Cumartesi Anneleri’ne destek verdiği bir sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle “Terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla açılan soruşturmaya takipsizlik kararı verildi.

Sabah’ın magazin eki Günaydın’ın manşete taşıdığı Dilek Yaman imzalı haberde, Soydan’ın “Bir terör örgütü mensubu ile annesinin fotoğrafını paylaştığı” iddia edildi.

Öte yandan annesinden Didem Soydan'a destek geldi.

FOTOĞRAFTAKİ KİŞİ HASAN OCAK'IN ANNESİ EMİNE OCAK

Haberde “terör örgütü mensubu” olarak nitelenen kişi Gazi Katliamı sonrası Mart 1995’te gözaltına alınıp kaybedilen ve cansız bedeni mayıs 1995’te bulunan Hasan Ocak. Ocak’ın cansız bedeni bulunduktan sonra gözaltına alınmasının ardından işkenceyle katledildiği ortaya çıkmıştı.

Sabah’ın haberinde “terör örgütü mensubunun annesi” olarak tanımlanan kişi ise 1995’ten bu yana oğlu için adalet arayan Cumartesi Annesi Emine Ocak.

"FOTOĞRAF YETERLİ, BİR ANNE EVLADINI ARIYOR" DEMİŞTİ

Soydan, 28 Ağustos 2018 tarihli instagram paylaşımında “Canım anne ve senin gibi değerli anneler: Bu olanlar yüzünden sizden özür dilerim. Açıklama yapmaya, ağır neden ve sebepleri anlatmak bile gereksiz. Fotograf yeterli. Bir anne, evladını arıyor. Gözaltına alınmış ve kaybedilmiş evladını. Onların adı benim için sevginin, vazgeçmemenin, yüreğin, analığın sözlük karşılığıdır. Cumartesi anneleri özür diliyorum, bütün bu başınıza gelenler ve gördüğünüz muamele için özür diliyorum. Sizler çöp yığının üzerine düşen çiğ tanelerisiniz. Özür dilerim” demişti.

SUÇMUŞ GİBİ GÖSTERİLDİ

Sabah’ın haberinde Soydan’ın suçmuş gibi “Cumartesi Anneleri’ne destek vermesi” ve bunu “Emniyet güçlerinin tespit ettiği” ifadelerine yer verildi.

Savcılığa suç duyurusunu Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün yaptığı belirtildi.

TAKİPSİZLİK KARARI

Soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Savcılığının Didem Soydan hakkında "söylenilen sözlerin propaganda kapsamında değerlendirilemeyeceği" gerekçesiyle takipsizlik kararı verdiği açıklandı.

SOYDAN'DAN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI

Didem Soydan, haberin ardından Twitter'dan paylaşımlar yaptı. Soruşturmanın kendisini pek de etkilemediğini ima eden Soydan, "Prada takım kurtarır mı? Hani takım elbise giyince mahkemenin dibi düşüyor ya genelde" dedi.

ANNESİNDEN DİDEM SOYDAN'A DESTEK

Didem Soydan, bugün de annesiyle yazışmasını yayınladı. Mesajlaşmada Soydan, soruşturma haberiyle ilgili annesini bilgilendiriyor; annesi ise Didem Soydan'ı, "Onlardan korkan onlar gibi olsun" diyerek destekliyor.

Yazışmanın içeriği şöyle:

Didem Soydan:
Haber çıkmış kulağına gelir de
Bu çok sevdiğimiz değerli Cumartesi Anneleri var ya ben onlarla ilgili bir paylaşım yapmıştım
O paylaşıma terçr örgütüne destek gibi çer çöpçülerin yaptığı bir haber çıkmış soruşturma açacaklar diye

Anne Soydan:
Onlardan korkan, onlar gibi olsun.

Didem Soydan:
Hahahah annem be

Anne Soydan:
Düşüncelerinde özgür olmayan kişi, prangaya vurulmuş gibidir.

(HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Oyuncu Demet Akbağ’ın eşi Zafer Çika hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Çine Yaşam Platformu kuruluşunu duyurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa