04 Ekim 2012 13:15

Van Belediyesi, ‘Van Deprem Parkı’ ve ‘Deprem anıtı’ kuruyor

Akköprü Deresi kenarlarında bulanan 10 bin metre karelik alanı ‘Van Deprem Parkı’ olarak projelendiren Van Belediyesi, çalışmalarına başladı. Yaklaşık iki yıldır yeşil kuşak olarak tasarlanan ve çalışmalar yapılan alana ikiye ayrılmış bir kaya parçası, bu kaya parçasının üzerinde ise ayrılan iki insan figürü

Van Belediyesi, ‘Van Deprem Parkı’  ve ‘Deprem anıtı’ kuruyor

Paylaş

Akköprü Deresi kenarlarında bulanan 10 bin metre karelik alanı ‘Van Deprem Parkı’ olarak projelendiren Van Belediyesi, çalışmalarına başladı. Yaklaşık iki yıldır yeşil kuşak olarak tasarlanan ve çalışmalar yapılan alana ikiye ayrılmış bir kaya parçası, bu kaya parçasının üzerinde ise ayrılan iki insan figürünün olduğu ‘Van Deprem Anıtı’ yapılacak. Akköprü Dere’sinin hemen kenarında bulanan alanda başlatılan çalışmaların depremin yıl dönümü olan 23 Ekimde tamamlanması planlanıyor.

Van Deprem Parkı’nın yapılacağı alanda 3 metre kaldırım, 8 metrelik yol ve geriye kalan 6 bin metre karelik alana ise park yapılacak. Parkın içerisinde çocuk oyun alanı, koşu parkuru ve deprem anıtı yer alacak. Alanın girişinde yer alan meydan, günlük hayatta çeşitli kültürel etkinliklerin yapılabileceği bir toplanma alanı olmakla beraber, aynı zamanda depremi anımsatmak, bu gerçeği unutturmamak amacıyla kurgulanmış.

‘KENTİMİZ ÇOK ACI ZAMANLAR YAŞADI’

Alanda yapılan çalışmaları denetleyen Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, çalışmalarını depremin yıl dönümü olan 23 Ekim tarihine yetiştirmeye hedeflediklerini belirtti. Alanda, deprem bilincinin oluşturulması için de çeşitli bilgilendirici çalışmaların yapılacağını aktaran Abi, “Alanın içerisinde yapacağımız deprem anıtı; halkımıza o acıyı her gün hatırlatmak için değil, bilinçlendirmek amaçlı yapılmaktadır. Parkımızla ilgili çalışmaları depremin yıl dönümüne yetiştirmek istiyoruz. Bu konuda projemize destek olan TMMOB’ye teşekkür ediyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Öğrencilere ‘cemaat yurdu’ dayatması!

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa