07 Mart 2019 06:52

Trump'tan Kuzey Kore'ye "hayal kırıklığı" uyarısı

Kuzey Kore'nin füze deneme tesisinde yeni inşaat faaliyeti yürüttüğü iddiasını değerlendiren Trump: Doğruysa çok büyük hayal kırıklığı içinde olurum.

Trump'tan Kuzey Kore'ye "hayal kırıklığı" uyarısı

Fotoğraf: EPA/Ritchie B. Tongo/AA

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin bir füze deneme tesisinde yeni inşaat faaliyeti yürüttüğü iddiasına ilişkin "Bir şey söylemek için çok erken. Ama eğer bu doğruysa Kim Jong-un hakkında çok büyük hayal kırıklığı içinde olurum" dedi.

Trump, Beyaz Saray'da basın mensuplarına Kuzey Kore ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kore'nin geçen yıl kaldırmayı kabul ettiği füze deneme tesisinde yeni inşaat faaliyeti yürüttüğü iddialarına yanıt veren Trump, iddialarla ilgili net bir yorum yapmak için henüz erken olduğunu söyledi.

Trump, "Bir şey söylemek için çok erken. Ne olduğuna bakacağız. Ama eğer bu doğruysa Kim Jong-un hakkında çok büyük hayal kırıklığı içinde olurdum" değerlendirmesini yaptı.

Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 27-28 Şubat'ta Vietnam'ın başkenti Hanoi'de yapılan zirvede bir araya gelmiş ancak zirveden herhangi bir uzlaşma çıkmamıştı.

Trump, Kim ile görüşmesine ilişkin, "Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık" demişti. Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho ise zirvede yaptırımların kısmen kaldırılmasını talep ettiklerini söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore ile görüşmelerin süreceğini ifade etmişti. (Washington/AA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Cezayir'de sendikalardan Buteflika'ya karşı harekete destek açıklaması

SONRAKİ HABER

İzmir'de yine tek 1 Mayıs olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa