08 Mart 2019 01:51
Son Güncellenme Tarihi: 07 Mart 2019 20:52

Cezayirli avukatlar, Buteflika'nın adaylığını protesto etti

Cezayir'de avukatlar, Cumhurbaşkanı Buteflika'nın adaylığını protesto etmek için Anayasa Mahkemesi binasına yürüdü.

Cezayirli avukatlar, Buteflika'nın adaylığını protesto etti

Fotoğraflar: Farouk Batiche/AA

Paylaş

Cezayir'de avukatlar Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın 5. dönem adaylığını protesto etmek için Anayasa Mahkemesi binasına yürüdü.

Başkent Cezayir'deki Enerji Bakanlığı binasının önünde siyah cübbeleriyle toplanan avukatlar, Anayasa Mahkemesi binasına doğru yürüdü. Avukatlar, "Beşinci dönem anayasaya aykırı", "Anayasanın dikkate alınmamasına hayır" ve "Halkın iradesinin görmezden gelinmesine hayır" sloganları attı. Enerji Bakanlığı binası önünden başlatılan yürüyüş boyunca polis ile avukatlar arasında gerginlik yaşandı. Polisin avukatlara saldırdığı anlar kameralara yansıdı.

Cezayirli Avukatlar Sendikası tarafından dün (6 Mart) yapılan yazılı açıklamada, "Sendika, gelecek pazartesi gününden itibaren 4 gün boyunca ülke genelinde yargı organlarındaki tüm adli işlemlerde grev kararı aldı. Davacıların haklarını koruma hedefiyle daha önce kararlaştırılan duruşmalar grev kararından muaf tutulacak." ifadeleri kullanılmıştı.

ADİL SEÇİM TALEBİ

AA'nın haberine göre, Sendika, Buteflika'nın adaylığının, anayasa ve yasalara göre sağlık durumundaki yetersizliğe rağmen kabul edilmesinin sorumluluğunun Anayasa Mahkemesine ait olduğunu belirtti.

Cezayir'de 18 Nisan'da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesini isteyen sendika, adil bir seçim düzenlenmesi için tam yürütme yetkisine sahip tarafsız bir uzlaşı hükümeti tarafından denetlenen ve bir yılı geçmeyecek bir geçiş dönemi oluşturulmasını talep etti.

BUTEFLİKA'NIN TARTIŞMALI ADAYLIĞI

Cezayir'de 1999'da yönetime gelen ve 4 dönemdir görev yapan 82 yaşındaki Abdulaziz Buteflika'nın yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen 18 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir kez daha aday olması bir süredir protesto ediliyor.

Ülkede 18 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için başvuru süresi 3 Mart'ta sona ermiş ve Buteflika'nın da aralarında bulunduğu 15 kişi adaylık başvurusunda bulunmuştu.

İsviçre'de tedavi görmesi nedeniyle Buteflika'nın adaylık başvurusu, seçim kampanyası müdürü Abdulgani Zalan aracılığıyla gerçekleştirilmişti.

Anayasa Mahkemesi'nin seçimlerde adaylık şartlarına sahip olanların isimlerini 13 Mart'tan önce açıklaması bekleniyor. Bu tarihe kadar cumhurbaşkanlığı yarışından çekilme imkanı bulunan adaylara 13 Marttan sonra evraklarını geri çekme hakkı verilmiyor. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Mantar deposunda çalışan işçi akıma kapılarak yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Malatya Arguvan'da 4.1 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa