04 Ekim 2012 09:34

EMEP: Tezkere, savaş değil barış ve kardeşlik

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan yazılı bir açıklamayla Suriye'yle yaşanan gerginliklerin çözümünün misilleme, savaş yahut tezkereden değil barış ve kardeşlikten geçtiğini dile getirdi.Gürkan'ın açıklamasında şunlar kaydedildi:"AKP Hükümeti Türkiye’yi savaş bataklığı

EMEP: Tezkere, savaş değil barış ve kardeşlik

Paylaş

Gürkan'ın açıklamasında şunlar kaydedildi:

"AKP Hükümeti Türkiye’yi savaş bataklığına hepten sürüklemiş bulunuyor. Başbakan Erdoğan’ın ısrarla sürdürdüğü savaş politikası sonucu, savaş hattına dönüştürülen Türkiye-Suriye sınırında her gün yeni bir provokasyon, her gün yeni bir katliam yaşanıyor.
Çarşamba günü Suriye tarafından atılan bir top mermisinin isabet ettiği Akçakale’de 5 yurttaşımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerine baş sağlığı dilerken, bu saldırıyı ya da provokasyonu gerçekleştirenleri ve Türkiye’yi hızla savaşın içine sürükleyen AKP hükümetinin politikalarını lanetliyoruz.
Katliamın arkasından TSK tarafından misilleme yapılarak Suriye’deki sivil yerleşim yerlerinin topa tutulması ve onlarca Suriyelinin hayatını kaybetmesi de Akçakale’de hayatını kaybedenlerin durumu kadar acı ve kabul edilemezdir. Hükümetin, medyanın, savaş tacirlerinin alkış tutuğu bu durum hiç de övünülecek bir gelişme değildir.
Gerçek şu ki, AKP Hükümeti, adına ‘Özgür Suriye Ordusu’ denilen emperyalist ve iş birlikçi güçler tarafından devşirilmiş savaş makineleri tarafından yapılma olasılığı da bulunan bir katliamı savaş vesilesi haline getirmek istemektedir. Yine sınırın yanı başına konuşlandırılmış ÖSO mensupları ile Suriye devleti silahlı güçleri arasında çıkan bir çatışmanın yansıması olma olasılığı da yüksek olan bu olay karşısında “sağduyu” göstermek yerine hükümet, gelişmeyi fırsat bilerek savaş hali ilan etmiş ve tezkerenin meclisten geçmesi için bunu bir fırsata çevirmek istemiştir.
Roboskî katliamından bu yana sınırları adım adım savaş alanına ve katliam ortamına uygun hale getiren AKP Hükümeti, tüm komşularımızla savaşın eşiğine gelmiş bulunuyor. İçeride Türk-İslam birliği üzerine politika inşa eden, Ortadoğu’da Sünni-İslam birliği sağlayarak savaş peşinde koşan AKP Hükümeti, Türkiye’yi tehlikeli bir eşiğe getirmiş bulunuyor.
Türkiye’de ve Ortadoğu’da barış, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik isteyen halklarımız AKP’nin savaş politikalarına ve provokasyonlara teslim olmayacaktır. Tüm Türkiye halklarını, her dilden ve her inançtan emekçi kardeşlerimizi savaşa ve savaş tezkeresine karşı çıkmaya, Türkiye’nin her yanında alanlara çıkarak bu politikaları protesto etmeye çağırıyoruz." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Silivri'de duruşma OHAL görüntüleri ile sürüyor

SONRAKİ HABER

Dilovası’nda iş kazası: Forktliftin altında kalan işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa