Barış için diyalog yolu açılsın

Barış için diyalog yolu açılsın

İHD Gaziantep Şubesi, Antep Cezaevinde Kürt sorununun çözümsüzlüğü konusunda artan çatışmalar karşısında açlık grevine giren 10 mahkum için açıklama yaptı. Yapılan açıklamada iktidarın Kürt sorununda sorumlu davranarak, diyalogun yolunun açılması için barış ortamın sağlanması istendi.

Gaziantep Cezaevi önünde basın açıklamasını okuyan İHD Antep Şube Başkanı Av. İnan Öztürk, Antep Cezaevinde 23 Eylül günü 10 mahkûmun açlık grevi başlattığını hatırlatarak, Mahkûmların açlık grevinde olmasını, “Yurtta artan gerilimin en başında Kürt sorununda diyalogdan çok şiddeti kabul eden AKP iktidarının izlediği yoldur” dedi. Anadilin kullanmasının önündeki engellerin, yasaklarının kaldırılması ve çift taraflı ateşkes için başlatılan açlık grevinde herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyleyen Öztürk, “Başta meclis olmak üzere Kürt halkının hak ettiği demokrasi istemini getirmek tüm sivil toplum örgütlerinin görevidir” dedi. Öztürk, hükümetin artık ben yaptım oldu mantığından vazgeçmesini isteyerek, barış için diyalog yolunun açılmasını istedi.

Gaziantep Cezaevi önünde yapılan açıklamaya, Mazlum-Der, BDP, BES yanı sıra mahkumları yakınları da destek verdi. (Gaziantep/EVRENSEL)

www.evrensel.net