Türkiye savaşın içinde!

Türkiye savaşın içinde!

Ş.Urfa Akçakale’ye düşen top mermisi, Türkiye’nin savaşın içinde olduğunu bütün açıklığıyla gözler önüne sermiştir.Bu bakımdan Akçakale’de yaşamını yitiren 5 vatandaşımızın AKP’nin Suriye konusunda uyguladığı müdahaleci politikaların kurbanı olduğunu söylemek gerekmekted

Yusuf Karataş

Bu bakımdan Akçakale’de yaşamını yitiren 5 vatandaşımızın AKP’nin Suriye konusunda uyguladığı müdahaleci politikaların kurbanı olduğunu söylemek gerekmektedir. Tıpkı Uludere Roboski’de yaşamını yitiren 34 Kürt köylüsünün Kürt sorununda uygulanan savaşçı politikaların kurbanı olması gibi…

Başbakan Erdoğan aylardır “500 bin kişiyi barındıracak kadar kampımız var” diyerek Suriye’den mülteci akınını adeta teşvik ediyor. Bu politika ile Suriye’ye tampon bölge oluşturulması peşinde koşuyor. Oysa Hatay, Kilis, Antep, Urfa gibi sınır kentlerine kurulan mülteci kampları ile Suriye’de kurulmak istenen tampon bölge, bugün ülke sınırları içinde kurulmuş durumdadır.

Mültecilere Türkiye’de askeri eğitim verildiği ve silah yardımı yapıldığına dair dünyanın birçok basın-yayın kuruluşu tarafından haberler yapıldı. Özgür Suriye Ordusu merkezi olarak Antakya’yı adres göstermekte; militanlar Suriye’de çatışmalara katılıp sınırdan ellerini kollarını sallaya sallaya geçiş yapmaktadır. Zaten Akçakale’ye düşen top mermisinin sınırdan ülkeye giren Özgür Suriye Ordusu militanlarının takibi sırasında atıldığı belirtilmektedir.

Antep’te 9 kişinin ölümüne neden olan bomba, Hatay’da günlerce süren orman yangınları ve Akçakale’de 5 yurttaşımızın ölümüne neden olan top mermisi… Bu gelişmeler AKP’nin uyguladığı politikaların ülkeyi adım adım savaş batağına sürüklediğinin alarmını vermektedir.

Bugün devlet ve hükümet yetkililerinin yaptıkları açıklamalar ve Suriye’ye yaptırım konusunda yaptıkları toplantılar ancak yaşanan olaydaki sorumluluklarını/suçlarını gizlemelerine yöneliktir. Yapılması gereken şey açıktır: Sınırların militan geçişlerine kapatılması ve ülkeyi her geçen gün daha fazla savaşın içine sürükleyen Suriye’ye müdahale politikasından vazgeçmek. Aksi halde bu savaşçı politikanın faturasını başta sınır kentlerimizde yaşayanlar olmak üzere halklarımızın ödemeye devam edeceğini söylemek için kâhin olmaya gerek yoktur. O yüzden bugün AKP Hükümeti’nin Antep bombasında olduğu gibi Akçakale’de yaşananları kendi politikalarına dayanak yapma girişimlerine karşı bütün barış ve demokrasi güçlerinin açık tutum alması ve yaşananların altında yatan politikalar konusunda halkı aydınlatması daha çok önem kazanmış bulunmaktadır.

www.evrensel.net