05 Mart 2019 01:00
Son Güncellenme Tarihi: 04 Mart 2019 23:16

Venezuela’ya geri dönen Juan Guaido halkı yeniden sokağa çağırdı

Venezuela'ya geri dönen Juan Guaido, halkı 9 Mart Cumartesi günü sokağa çıkmaya çağırdı.

Venezuela’ya geri dönen Juan Guaido halkı yeniden sokağa çağırdı

Kendini Venezuela Devlet Başkanı ilan eden evlet başkanı ilan eden Juan Guaido, 11. Lima toplantısında | Fotoğraf: Juan David Moreno Gallego/AA

Paylaş

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ve ABD tarafından desteklenen sağ muhalefet lideri Juan Guaido ülkeye geri döndü. Hakkında Venezuela'dan çıkış yasağı olmasına rağmen ABD'nin Kolombiya'ya yolladığı "insani yardım" malzemelerinin Venezuela'ya sokulması girişiminden bir gün önce ülkeden ayrılan ve öğlen saatlerinde başkent Caracas'a dönen Guaido, Alfredo Sadel Meydanı'nda kendisini bekleyen kalabalığa hitap etti.

Guaido, "Bir dakika bile durmayacağız. Bu mücadele boşa gitmeyecek. Geleceği, ülkeyi iyileştirme hayalini düşünelim. Eğer demokrasiyi ve özgürlüğü sağlayabilirsek yaptığımız fedakarlıklar karşılığını bulmuş olacak" dedi.

Sokak gösterilerine son verilmemesi gerektiğini belirten Guaido, halkı 9 Mart Cumartesi günü ulusal çapta sokak gösterilerine çağırdı.

Guaido, yarın yapılacak bir toplantıda kamu çalışanları ve sendikalarla bir araya geleceğini bildirdi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine karşı uygulanan yaptırımların artacağını ifade eden Guaido, Venezuela'dan Kolombiya'ya sığınan emniyet güçleri mensuplarının sayısının 700'ü geçtiğini hatırlattı.

Guaido, ülkeden çıkış yasağı olmasına rağmen Venezuela'dan 22 Şubat'ta Kolombiya'ya geçmiş ve ardından da bölgedeki bazı ülkelere ziyarette bulunmuştu.

NE OLMUŞTU?

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da gelişmeler üzerine Venezuela'ya asker göndermeyi seçeneklerden biri olarak göstermişti. (Caracas/AA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

"Güvenli ve güvenceli çalışma hakkımız için sesimizi yükseltiyoruz"

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen, MEB ve TOBB iş birliği protokolüne karşı dava açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa