03 Mart 2019 21:39

İsrail’de ‘katillerin avukatı’na meclis yolu açıldı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, "Katillerin avukatı" olarak bilinen aşırı sağcı Ben Gvir'in meclise girebilmesinin önünü açtı.

İsrail’de ‘katillerin avukatı’na meclis yolu açıldı

Fotoğraf: Faiz Abu Rmeleh/AA

Paylaş

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “katillerin avukatı” olarak bilinen aşırı sağcı Itamar Ben Gvir’in milletvekili olarak meclise girebilmesinin önünü açtı.

Netanyahu’nun partisi Likud’un seçimde ikinci sıraya düşmesi öngörülüyor. Buna rağmen Netanyahu, meclisteki sağ partilerin çoğunluğu sağlaması için bazı girişmelerde bulundu, yüzde 3.25’lik seçim barajını aşamayacağı tahmin edilen sağ partilere birleşme çağrısı yaptı.

Netanyahu, aşırı sağcılara iki bakanlık sözü verdi. Aşırı sağ görüşleriyle öne çıkan ve barajı aşamayacağı öngörülen Yahudi Evi ve Yahudi Gücü Partisi seçime ortak listeyle girme kararı aldı.

Netanyahu’nun aşırı sağcı İsrail Gücü Partisine meclis yolunu açması tepkiyle karşılanırken, partinin milletvekili adaylarından İtamar Bin Gvir ismi öne çıktı. Filistinlilere yönelik şiddetle öne çıkan İsrailli yerleşimcileri desteklediği için “katillerin avukatı” denilen Gvir’in Eğitim Bakanı olabileceği iddiaları gündemde.

NETANYAHU KARŞITI GÖSTERİ

İsrail'in başkenti Tel Aviv’de toplanan bir grup, hakkında yolsuzluk soruşturması açılan Başbakan Benyamin Netanyahu’yu karşıtı gösteri düzenledi. (AA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Barosu: Tahir Elçi cinayetinde bir karartma süreci var

SONRAKİ HABER

Akçadağ Adayı Necdet Bali: Sorunlar ortak, çözüm birlikte mücadele

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa