AKP’nin yüzde 208’lik zam karnesi

AKP’nin yüzde 208’lik zam karnesi

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şube Başkanı Zeki Arslan, 1 Ekim’de yapılan son zamla beraber bir yılda zamların toplamda yüzde 53.8’e vardığını, AKP iktidarı döneminde yüzde 208 oranında zam yapıldığını açıkladı.Arslan yaptığı açıklamada, doğal gaza yapılan zammın elektrik zammına da neden olduğu be

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şube Başkanı Zeki Arslan, 1 Ekim’de yapılan son zamla beraber bir yılda zamların toplamda yüzde 53.8’e vardığını, AKP iktidarı döneminde yüzde 208 oranında zam yapıldığını açıkladı.

Arslan yaptığı açıklamada, doğal gaza yapılan zammın elektrik zammına da neden olduğu belirtilerek zamlarda domino etkisinin ortaya çıktığını söyledi. Arslan’ın verdiği bilgiye göre, BOTAŞ elektriğe yüzde 9.8 zam yapıldığını, elektrikte toptan alım birim fiyatının 18.91’den 20.80 liraya yükseldi. Bu durum hemen faturalara yansıtılarak, konutlarda yüzde 9.8, sanayide yüzde 4.3 zamlar açıklandı. 2011 Ekim ayı başında doğalgaza yapılan yüzde 15’lik zammı, Nisan 2012’de yapılan yüzde 18.72 zam izledi. 1 Ekim’de yapılan son zamla beraber de bir yılda zamlar toplamda yüzde 53.8’e vardı, AKP iktidarı döneminde Ocak 2002 ile Nisan 2012 arasında yüzde 208 oranında zam yapıldı.

DOMİNO ETKİSİ

Yapılan zamların yalnızca petrol ve türevlerine gelmediği belirten Arslan, elektriğe Nisan ayında yapılan yüzde 9.26’lık zam oranıyla elektrik kullanım fiyatının son 6 ayda yüzde 19 daha pahalı hale getirildiğine dikkat çekildi. Elektrik Piyasası Yasası’nın öngördüğü sistemin halkın çıkarlarına aykırı sonuçlar doğurduğuna vurgu yapan Arslan, Türkiye’de elektrik alanında son 20 yıldır devam eden piyasalaşma sürecinin ‘kaliteli’ ve ‘ucuz’ elektrik iddialarıyla derin çelişkiler oluşturduğunu kaydetti. Enerjiden yararlanmanın çağdaş bir insan hakkı olduğuna dikkat çeken Arslan, “Plansızlığın faturasını halk ödüyor. Bu zamların ardından vatandaşın aylık faturası artacağı gibi sanayicinin de maliyeti yükselecek. Bu artışlarla tüm sektörlerde zam furyası devam edecektir. Bir asgari ücretli aylık net ücretinin yüzde 17’sini doğalgaza, yüzde 11.48’in elektriğe ödüyor” diye kaydetti. (İstanbul/DİHA)

www.evrensel.net