03 Ekim 2012 14:48

Suriye Kürtleri Financial Times’ta

SURİYE’nin sınırlı ancak yaşamsal olarak nitelen petrol rezervlerinin bulunduğu Kuzeydoğu bölgesinde yoğunlaşan Kürtlerin Esad sonrası dönem için hazırlanırken özerk bir bölgenin temellerini oluşturacağını umdukları adımları attıklarına dikkat çekiliyor.Financial Times gazetesi, El Hasaka mahreçli geniş haberinde, Suri

Suriye Kürtleri Financial Times’ta

Paylaş

SURİYE’nin sınırlı ancak yaşamsal olarak nitelen petrol rezervlerinin bulunduğu Kuzeydoğu bölgesinde yoğunlaşan Kürtlerin Esad sonrası dönem için hazırlanırken özerk bir bölgenin temellerini oluşturacağını umdukları adımları attıklarına dikkat çekiliyor.
Financial Times gazetesi, El Hasaka mahreçli geniş haberinde, Suriyeli Kürtlerin polis karakolları, mahkemeler ve yerel yönetimler kurduklarını, çok sayıda Kürt bayrağı asıldığını, ana dilde tabelalar görüldüğünü anlattı.

TÜRK HÜKÜMETİ KAYGILI

Haberde bir zamanlar Esad rejiminin “Dostu olan ancak halen ona karşı çıkan başlıca ülkelerden biri” olarak nitelenen Türkiye’nin bölgedeki yeni kurumlara, PKK ile bağları ile bilinen PYD’nin hakim olmasına ilişkin kaygılarını dile getirdiği belirtilirken PKK’nin, AB ve ABD’nin terör örgütleri listesinde bulunduğu anımsatıldı.
FT Türk-Suriye sınırında son haftalarda gerginliğin arttığına, Salı günü bir Türk yetkilisinin Türk askerlerinin ülkeye girmeye çalışan iki teröristi öldürdüklerini söylediğine, Suriye İnsan Hakları Gözleme Grubunun ise, öldürenlerin PYD üyesi olduklarını belirttiğine dikkat çekti.
Bu çerçevede Suriye’nin kuzeydoğusunda oluşturan yerel yönetim binalarında PKK lideri Abdullah Öcalan portrelerinin asıldığı anlatılırken Derik kentinde yeni açılan halkevi yönetimi üyelerinden birinin, Öcalan için “O tüm Kürtler için bir kahraman” sözleri de yansıtıldı.
Buna karşın gazete, Suriye’deki Kürt partileri arasındaki çekişmelerin çatışmaya dönüşmesi yönündeki kaygılara da işaret ettiği haberinde Öcalan’ı sert dille eleştiren, Suriye’deki Kürt Demokratik Parti (PYD) Lideri Muhammed İsmail’in “Barzani, hiçbir zaman terör kullanmadı, bir lokanta bombalamadı” sözlerini yansıttı. Financial Times, “Ancak kontrolü sağlamlaştırmış gibi görülen PYD” değerlendirmesini yaptı. (ANKA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Özal’ı mezarında bile rahat bırakmadık

SONRAKİ HABER

İran'da içerisinde 100 yolcu bulunan uçak alev aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa