02 Ekim 2012 19:41

Bu da mı bedava doktor hanım?

İstatistikleri bir daha hatırlatalım. Venezuela’da  neoliberal hükümetler döneminde, 1980’li ve 1990’lı yıllar boyunca sadece 50 yeni kamu sağlık merkezi kurulmuş. Chávez döneminde, 2003-2007 yılları arasında ise 4 bin 659 adet 1. ve 2. basamak sağlık kuruluşu, tüm donanımı ile birlikte açılmış ve bu merkezlerin he

Bu da mı bedava doktor hanım?

Paylaş

Elif Görgü

Chávez Hükümetinin sosyal programlarına “Misyon” deniyor. Bu kapsamdaki kamu sağlık projelerinin başında ise 2006 yılında başlayan Barrio Adentro (Mahalle İçi) Misyonu geliyor. Tüm mahallelerde birinci ve ikinci basamak ücretsiz sağlık hizmetinin sağlanmasına yönelik bu proje ile sosyal güvenliği olup olmadığına bakmaksınız tüm halk ücretsiz hizmet alıyor.
Barrio Adentro’nun hizmetleri çok ayrıntılı aslında, ama temel olarak danışmanlık hizmetleri, başta diş ve göz sağlığı olmak üzere verilen klinik hizmetler, bizim sağlık ocaklarına benzer Genel Sağlık Merkezleri diyebileceğimiz “CDI”ler,  Genel Rehebilitasyon Salonları “SRI”ler ve kısaca CAT denilen Yüksek Teknolojili Sağlık Merkezlerini içeriyor. Venezuela Sağlık Bakanının yalancısıyım, sadece 2011 yılında 13 bin 400 sağlık kuruluşunda 15 milyon Venezuelalının ücretsiz hizmet gördüğünü açıklamış kendisi (Venezuela’nın nüfusu 30 milyon)... Haberin kaynağı Venezuela Ulusal Radyosu...

BİR ‘CDI’ HİKAYESİ...

Şimdi bu “ücretsiz sağlık” olgusu bize uzun zamandır çok yabancı olduğundan Venezuela’da sağlıkçılar beni bir türlü ikna edemiyorlar.  “Hakikaten mi ücretsiz? O da mı ücretsiz? Bu da mı ücretsiz?” şeklinde bitmek bilmeyen bir ikna süreci geçiriyoruz. Ben ikna olduktan sonra zaten iki günde bir ziyaret ediyorum sağlık merkezini, ülkenin vatandaşı olmasam da sağlık hizmeti almam için pasaport numarımı vermem yetiyor. Türkiye’ye dönmeden ne kadar tedavi görsem, ne kadar ilaç alsam kârdır!
Bolivar Üniversitesinin Caracas’taki kampüsünün içinde bir CDI buluyoruz. Hem öğrencilere, hem çalışanlara hem de ma-halleye hizmet veriyor. Kübalı kadın doktorlar yönetiyor merkezi. Her gittiğimde uzun uzun sorup soruşturuyorlar şikayetlerimi. İstanbul’da bir yandan parformans sistemi diğer yandan personel azlığı nedeniyle 2 dakikayı geçmeyen muayenelerim aklıma geldikçe Kübalı doktoru bağrıma basasım geliyor!
-Nedir göreviniz burada?
-Buranın şefiyim, görevim bu sağlık merkezinde yürütülen tüm aktiviteleri koordine etmek.
-Venezuela’da nasıl bir sağlık sistemi işliyor?
-Tüm sağlık sistemini anlatamam çünkü tüm sistemi tanımı-yorum fakat CDI hakkında konuşabilirim. Burada çeşitli hizmetler veriyoruz, rehabilitasyon salonlarımız, yatan hastalar için bölümlerimiz, çeşitli tedavi hizmetleri, x-ray servisimiz, ultrason, genel tıp hizmetleri ve yardımcı tıp hizmetleri veriyoruz. Hem Kübalı hem Venezuelalı personel çalışıyor. Küba ile Venezuela arasında sağlık alanında yapılan bir anlaşma ile buradayız, bu anlaşma kapsamındaki hizmetlerde çalışıyoruz.
-Ücretsiz mi hizmet veriyorsunuz?
-Evet buradaki tüm hizmetlerimiz ücretsiz
-İnsanlar nasıl yararlanıyor bu hizmetten?
-Çok basit. Geliyorlar, sorunlarını söylüyorlar, ihtiyaçlarına göre hizmet veriyoruz. Hizmeti örgütleyen bir sekreterimiz var hastaları ilgili servislere yönlendiriyor ve tüm servislerimizden hastalar ücretsiz yararlanıyor.
-Ya ilaçlar? Onlarda mı bedava?
-İlaçlar da bedava. Hastalar önce muayene oluyorlar, eğer herhangi bir tedaviye ihtiyaçları olduklarını tespit edersek ilaçlarını ücretsiz veriyoruz.

HEPSİ, TAMAMEN VE KESİN OLARAK...

Bir de Venezuelalı doktor buluyorum. José Sanz, diş hekimi.  “Bolivar Üniversitesine bağlı bu sağlık merkezinin diş hekimiyim. Bu hizmetten üniversitenin öğrencileri, çalışanları ve bulunduğumuz mahallenin halkı yararlanıyor” diye başlıyor.
Devam ediyoruz:  
-Genel olarak CDI sisteminin nasıl çalıştığını aktarır mısınız?
-Tabii. Bu sistem Barrio Adentro Misyonu’nun bir parçası olarak işliyor. Kübalı ve Venezuelalı sağlıkçılar birlikte çalışıyorlar.
-Kaç CDI var? Bütün mahallelerde var mı ve nasıl işliyor sistem?
-Açıkçası saymak mümkün değil, sayısız diyebilirim. Bu merkezleri Kübalı sağlıkçılar yönetiyorlar sayısını onlar daha iyi bilirler ama binlerce diyebilirim.  
-Ve hepsi ücretsiz mi hizmet veriyor?
-Evet hepsi, tamamen, kesin olarak ücretsiz. Devrimden sonra ve yeni Anayasa uygulamaya geçtiğinden beri sağlık, kim olursa olsun herkes için bir hak olarak tanımlandı ve evet bu yüzden hepsi, herkes için ücretsiz. Tıpkı Anayasada yer aldığı gibi.
-Ya eskiden, eskiden ücretsiz değil miydi?
-Hayırrrrrr, hayır!
-Bize bir karşılaştırma yapabilir misiniz?
-Bakın, devrimden önce eğer sosyal güvenliğin varsa yararla
nabilirdin, sigortan yoksa hizmet alamazdın. Devrimin başarısı sigortalı olmayanlara da, kayıt dışı çalıştırılanlara da ücretsiz sağlık hizmeti sunması. Sigortan yoksa da seni tedavi etmek zorundalar. Bir çok sigorta hastanesi zaten var ülkede.
-Fakat bugün ücretsiz verilen bu hizmeti karşılamak için ciddi bir bütçe gerekmiyor mu? Biz Venezuela’yı yoksul bir ülke olarak tanı-yoruz..
-Venezuela zengin bir ülkedir. Sadece önceden zenginliğimizi ABD adına çalan bir azınlığın, oligarşinin elindeydi. Zenginlikleri; petrol kaynaklarının kazancı örneğin, ülke geneline dağılmıyordu.  


 

Diş Hekimi José Sanz ile 7 Ekim  seçimlerini de konuşuyoruz:
-Seçimler hakkındaki düşüncülerinizi de öğrenmek isterim.
-Evet, 7 Ekimde Başkanlık Seçimleri gerçekleştirilecek ve başkanımız bir kez daha seçilecek ve başlattığı sürece devam edecek. Çünkü bu süreç sekteye uğramamalı.
-Fakat başka adaylar da var...
-Toplamda 5 aday var ama muhalefetin tek bir gerçek adayı var diyebiliriz. Diğerlerinin ne doğru düzgün bir siyasi partileri var ne de siyasi bir ağırlıkları. Fakat bu muhalefetin öne çıkan adayı ki zengin bir babanın oğludur, bir seçim programı bile yok, halkın yararına hiçbir vaadi yok. Tek vaadi devrim öncesine dönmemiz. Fakat devrimimiz bir adım geri atmayacak, onu teslim etmeyeceğiz.
-Peki, Chavez yeniden seçilirse, sağlık alanında tamamlanmamış görevleri neler? Neler yapmasını istiyorsunuz?
-Daha yapacak çok şey var. İlk önce sosyalizm yolunda ilerlememiz gerekiyor, misyonları geliştirmemiz gerekiyor, ancak Chavez’in bize öğrettiği ve sosyal misyonlardan daha önemli bir şey var ki o da halkın onuru. Benim için en önemlisi de onuru korumak.


YARIN: “ İşçiler olarak fabrikaları nasıl yöneteceğimizi tartışıyoruz.”

evrensel.net

ÖNCEKİ HABER

Obama ve Romney kozlarını paylaşacak

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa