Irak’tan sınır ötesi tezkereye karşı hamle

Fotoğraf: Evrensel

Irak’tan sınır ötesi tezkereye karşı hamle

Irak Hükümeti, Türkiye’ye ait askeri üslerin kapatılması ve yabancı güçlerin Irak topraklarına girişinin yasaklanmasına karar verdi.AFP’nin geçtiği habere göre, Irak Merkezi Hükümeti, Türkiye’ye ait askeri üslerin kapatılması ve yabancı güçlerin Irak topraklarına girişinin yasaklanmas

AFP’nin geçtiği habere göre, Irak Merkezi Hükümeti, Türkiye’ye ait askeri üslerin kapatılması ve yabancı güçlerin Irak topraklarına girişinin yasaklanmasına karar verdi. Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbag, “Bakanlar Kurulu kendi topraklarındaki yabancı üsler ve birlikleri çıkarmaya ve yabancı güçlerin Irak topraklarına girmesini yasaklamaya karar verdi” dedi. Bir diğer yetkili de bu kararın Duhok’taki Türkiye askeri birliklerini hedef aldığını söyledi. Bölgesel Kürt Yönetimi konuya ilişkin henüz açıklamada bulunmazken, kararın uygulanıp uygulanmayacağı henüz bilinmiyor.

Irak Hükümetinin aldığı bu kararın AKP Hükümetinin Meclise sunduğu sınır ötesi operasyon tezkeresinin ardından gelmesi dikkat çekti. Tezkerenin süresi 17 Ekim’de doluyor ve hükümet yetkinin bir yıl süreyle uzatılmasına ilişkin tezkereyi Meclis Başkanlığına sunmuştu. Tezkere,  4 Ekimde Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net