02 Ekim 2012 12:27

Okullarımıza dokunma!

Michael Gilsenon Recognising’in İslam adlı kitabında Cezayir’deki bir Fransız komutanın, kendi komutasındaki askerlerin 1845-1846 yıllarında bastırılmış olan ayaklanmaya karşı hazırladığı rapordan bahseder. Bu rapor özellikle iki önemli şeyi anlatır. Bunlardan biri uzun vadede sonuç veren ve zihin üzerinde en etkili olan eğitim, diğeri ise

Okullarımıza dokunma!

Paylaş
Makbule Çelik

Michael Gilsenon Recognising’in İslam adlı kitabında Cezayir’deki bir Fransız komutanın, kendi komutasındaki askerlerin 1845-1846 yıllarında bastırılmış olan ayaklanmaya karşı hazırladığı rapordan bahseder. Bu rapor özellikle iki önemli şeyi anlatır. Bunlardan biri uzun vadede sonuç veren ve zihin üzerinde en etkili olan eğitim, diğeri ise özellikle gerçekleştirilmesi gereken ve beden üzerinde etkili olan fiziki şiddetle sindirmedir. Özellikle toplumsal kontrol ve denetim için bedenlere ve zihinlere hükmetmeye çalışan ve bu amaçla çeşitli araçlara başvuran iktidar aygıtının en önemli kaynağı eğitimdir.
Evet, galiba 4+4+4 eğitim modeli de bedenleri zaptedip, zihinleri kuşatmak istiyor. Peki bu piyasacı ve gerici eğitim yasası kabul edilirken hiç mi bize, öğrencilere söz hakkı tanınmıyor?
“Ahlakın kaynağı dindir” felsefesiyle bizim okulumuz olan Şehit Er Çağlar Mengü Lisesinin tabelası bu felsefeye uygun olarak değiştirilip imam hatibe çevrildi. Okulun ilk günü tabelanın üzerindeki yazı sırıtarak, bize bakarcasına, Şehit Er Çağlar Mengü lisesi, Şehit Er Çağlar Mengü İmam Hatip Lisesi olarak değiştirilmişti. Yüzlerde şaşırma ifadesi adeta karşı koyma duyguları barınmaktaydı.
Ülkemizde de özellikle ‘90’ların başından itibaren imam hatiplerin önü açılarak dini eğitimin önü açılmaktadır. Peki biz öğrenciler olarak susup kuytu bir köşeye gizlenen, kendini ifade edemeyen nesiller mi olacağız?
Hayır… Hiçbiri…. 4+4+4 eğitim sistemine karşı; Maltepe de bulunan  okulumuzla ilgili yürüyüşler yaparak, mahalle dernekleri, Eğitim Sen’li hocalarımız ve öğrencilerle birlikte komite kurup mücadele ediyoruz. 3 haftadır eylemler yapıp Zümrütevler halkıyla birlikte tek düz lise olan okulumuzu tekrar kazanmak istiyoruz.
4+4+4 eğitim sistemine karşı;
-Demokratik bir lise
-Parasız, bilimsel, ana dilde bir eğitim istiyoruz.
-Hep birlikte düşünelim çünkü düşünmek eylemdir.

*Çağlar Mengü Lisesi Öğrencisi

ÖNCEKİ HABER

İBŞT Vişne Bahçesi ile sezonu açıyor

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa