Böyle gelmiş böyle gitmez diyorsan sesimize ses ver

Böyle gelmiş böyle gitmez diyorsan sesimize ses ver

MerhabaBiz Bayrampaşa çorap işçileri olarak ilk defa Evrensel gazetesi aracılığıyla diğer işçi kardeşlerimize sesleniyoruz. Bayrampaşa Terazidere bölgesinde yüzlerce atölyede onlarca fabrikada her gün Türkiye’nin ve Avrupa’nın çorap ihtiyacını karşılamak için gece gündüz çalışıyor alın

Biz Bayrampaşa çorap işçileri olarak ilk defa Evrensel gazetesi aracılığıyla diğer işçi kardeşlerimize sesleniyoruz. Bayrampaşa Terazidere bölgesinde yüzlerce atölyede onlarca fabrikada her gün Türkiye’nin ve Avrupa’nın çorap ihtiyacını karşılamak için gece gündüz çalışıyor alın teri döküyoruz. Kimimiz atölyelerde 12-13 saat sigortasız, hafta tatili olmadan kölece çalışırken kimimiz fabrikalarda 8-12 saat çalışıyor, fazla mesailerle ay sonunu getirmeye çalışıyoruz. Bizler çalışma koşullarımızın düzeltilmesi ve insanca yaşanacak bir ücret için bir araya geldik ve birlikte mücadelenin temellerini attık. Farklı fabrikalardan işçiler olarak bir araya geldik. Biz düşük ücret dayatmasına karşı kötü olan çalışma koşullarının düzeltilmesi için birlikteliğimizi büyüteceğiz.

ZAMMIN BELİRLENME DÖNEMİ

Çorap fabrikalarında bu aylar ücret zamlarının belirlendiği günlerdir. Birkaç fabrikada zamlar yapıldı. Son birkaç yıldır izlenen zam politikası devam ediyor. Eski işçiye düşük zam yeni işçiye fazla zam yapma (elbette yeni işçiye yapılan zam da emeğinin karşılığı değil). Bu izlenen politikanın arkasında çorap işçisi bulamamanın yattığını biz çok iyi biliyoruz. Birçok işçi arkadaşımız çorap piyasasından elini çekip başka sektörlerde çalışmaya başladı.
Patronlar genç ve yeni işçileri kendilerine bağlamak, kaçırmamak için eski işçiye 50 lira zam yapıyorsa yeniye 100 lira zam yapıyor. Yapılan ücret zamları aslında ne yeni işçiyi ne de eski işçiyi tatmin ediyor. Yapılan ücret zamları hükümetin uyguladığı ekonomik politikalarla ulaşım, elektrik, doğal gaz gibi temel ihtiyaçlarımıza yapılan zamları ancak karşılıyor. Hatta çoğu zaman karşılayamıyoruz. Geçen yıl yüzde 5 ila yüzde 15 arasında ücret zammı yapıldı. Ücret artışları temel ihtiyaçlara yapılan zamlarla aslında işçinin cebine girmeden hükümet tarafından geri alındı. Bu sene de aynı tabloyla karşı karşıyayız. Hükümet yeni zamları açıklamaya çoktan başladı. Biz işçileri zor bir kış bekliyor. Hükümetin yaptığı zamlarla bize yapılan zam arasında kalan farkla ihtiyaçlarımızı karşılamak mümkün değil.

NE İSTİYORUZ?

Ücretlerimizin enflasyonun altında kalmadan düzeltilmesi, insanca yaşanacak bir ücret istiyoruz.
Tek taraflı değil karşılıklı pazarlıkla ücretlerimizin belirlenmesini istiyoruz, biz de söz sahibi olmak istiyoruz.
Çalışma koşullarımızın düzeltilmesini istiyoruz. 8 saat çalışmak, ailemize çocuklarımıza zaman ayırmak istiyoruz.
Resmi tatil günlerindeki mesailerimizin yasalara uygun şekilde verilmesini istiyoruz.
İş güvenliği kurallarına uyulmasını çalışma alanları içindeki kompresör kazanları gibi patlama riski olan makinelerin tehlike arz etmeyecek yerlere kaldırılmasını istiyoruz.

PEKİ BİZ ÇORAP İŞÇİLERİNİN DURUMU NASIL DEĞİŞİR?

Belki hepimiz ‘Ben gelirim ama diğer işçiler gelmez’ diyoruz. Ama belki de en iyi bilmemiz gereken şey biz işçileri en iyi anlayacak olan yine işçilerdir. Bunun için birlik olmalı, birbirimizi anlamalı ve ne yapacağımızı birlikte tartışmalıyız. Çünkü biz işçiler ne zaman birlik olursak o zaman insanca yaşamaya başlayacağız.
Olmaz demeyin, çorap işçileri ekmeğini büyütmek için insanca çalışma koşulları için birleşiyor. Sen de böyle gelmiş böyle gitmez diyorsan sesimize ses ver fabrikalarda atölyelerde işçi arkadaşlarınla bir araya gel. Bu da bir araya gelen biz çorap işçilerinin diğer işçi kardeşlerimize çağrımızdır. Bizi birbirimize düşüren ekmek kavgamızı unutturmaya çalışan sermayenin oyunlarına gelmeyelim. Bir arada mücadele edelim.

BAYRAMPAŞA ÇORAP İŞÇİLERİ KOMİTESİ

www.evrensel.net