01 Ekim 2012 11:01

Avro Bölgesi’nde işsizlik rekor kırdı

Avro bölgesinde işsizlerin sayısı Ağustos ayında rekor kırarak 18,2 milyona ulaştı.Bu dönemde en yüksek işsizlik oranı yüzde 25,1’le İspanya’da görülürken, en düşüğü de yüzde 4,5’le Avusturya’da kaydedildi. Eurostat, Almanya’da işsizlik oranının yüzde 5,5 olduğunu açıkladı.

Avro Bölgesi’nde işsizlik rekor kırdı

Paylaş

Avro bölgesinde işsizlerin sayısı Ağustos ayında rekor kırarak 18,2 milyona ulaştı.
Bu dönemde en yüksek işsizlik oranı yüzde 25,1’le İspanya’da görülürken, en düşüğü de yüzde 4,5’le Avusturya’da kaydedildi. Eurostat, Almanya’da işsizlik oranının yüzde 5,5 olduğunu açıkladı.
İşsiz olan gençlerin miktarı ise Avro Bölgesinde hâlâ endişe verici seviyelerde bulunuyor. Bölge genelinde 25 yaş altı işsizlik oranı yüzde 22,8 olarak kaydedilirken, İspanya’da bu oran yüzde 52,9. Yunanistan’da Haziran ayına ilişkin açıklanan veriler, gençlerin yüzde 50’sinin işinin olmadığını ortaya koyuyor.
Avro Bölgesi genelinde en yüksek işsizlik oranı İspanya ve Yunanistan’da görüldü. Her iki ülke de yüksek borç seviyelerini indirmek için şu sıralar harcamaları kesip, vergileri arttırıyor.
Yunanistan bu adımlarla iki kurtarma paketinin şartlarını yerine getirmeye çalışırken, İspanya ise borçların ödeneceğine dair uluslararası yatırımcıların güvenini kazanmayı hedefliyor. Geçen seneye oranla işsizlerin sayısı 20 ülkede arttı, 6’sında azaldı, İngiltere’de ise aynı kaldı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Suriye’ye dönen sığınmacı sayısı 40 bini geçti

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa