13 Şubat 2019 15:50

Sudan’da profesör, gazeteci ve hekimler gözaltına alındı

Doktor, eczacı ve profesörler Sudan'ın birçok kentinde protesto gösterileri düzenledi. Güvenlik güçleri eylemlerde onlarca kişiyi gözlatına aldı.

Sudan’da profesör, gazeteci ve hekimler gözaltına alındı

Fotoğraf: AA

Paylaş

Sudan'ın başkenti Hartum ve diğer birçok şehir, 12 Şubat’ta doktorların, eczacıların, profesörlerin, sağlık personellerinin Sudan Meslek Grupları Birliği (SPA) çağrısıyla katıldığı protesto gösterilerine tanıklık etti. Güvenlik birimleri ise söz konusu gösterilere onlarca profesörü, gazeteciyi ve doktoru gözaltına alarak yanıt verdi.

Yüzlerce doktor ve sağlık personeli, ülkenin yaklaşık 2 aydır tanık olduğu protestolara destek vermek amacıyla çoğu hastanede gösteri düzenledi. Öte yandan güvenlik güçleri, Enformasyon ve İletişim Bakanlığı önünde eylem düzenleyen çok sayıda gazeteciyi de gözaltına aldı. Doktorlar Komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre Cezire eyaletinde komitenin 2 üyesi gözaltına alınırken, Hartum’da da onlarca üniversite profesörünün gözaltına alındığı öğrenildi.

Sudan, 8 haftadır ülkedeki yüksek fiyatları, ilaçlarda yaşanan fiyat artışını ve ilaç eksikliğini protesto amaçlı gösterilere tanıklık ediyor. Birçok siyasi örgüt ve partinin destek verdiği kitlesel eylemlerde Ömer Beşir hükümetinin istifası talep ediliyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İHD’den Esenyurt raporu: Fatura mültecilere çıkarılmamalı

SONRAKİ HABER

Kayseri ve Mersin'de 5'er komiser yardımcısı 'FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa