13 Şubat 2019 08:21

BBC'nin kameramanı, Trump’ın mitinginde saldırıya uğradı

BBC'nin kameramanı Ron Skeans, ABD Başkanı Trump'ın bir mitingi sırasında saldırıya uğradı.

BBC'nin kameramanı, Trump’ın mitinginde saldırıya uğradı

Görsel, BBC'nin kameramanı Ron Skeans'in saldırıya uğradığı anın görüntüsünden alınan ekran alıntısıdır

Paylaş

BBC'nin kameramanı Ron Skeans, ABD Başkanı Donald Trump'ın Teksas eyaletinin El Paso kentinde düzenlenen bir mitingi sırasında saldırıya uğradı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Trump'ın destekçilerinden biri, Skeans'ın bulunduğu basın platformuna çıkarak kameramanı itti ve küfür içerikli sözler söyledi.

BBC'nin görme engelli Washington temsilcisi Gary O'Donoghue, BBC Radio 4'a yaptığı açıklamada, önce kameranın ardından da meslektaşının Trump'ın destekçisi tarafından darbedildiğini, 'Skeans'ın çok şidddetli bir saldırıya uğramasına rağmen iyi bir durumda olduğunu' söyledi.

Olayın arından Beyaz Saray, bu olaya atıfta bulunmadan medyaya karşı gerçekleştirilen her türlü saldırıyı kınadıklarını belirten bir açıklama yayınladı. BBC'nin Amerikalar Büro Editörü Paul Danahar ise Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders'a yazdığı mektubunda, basın bölümü için gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini söyledi. Mektupta basın alanında gerekli güvenlik önlemlerinin olmadığı ve güvenlik görevlilerinin olaya müdahalede yavaş kaldığı belirtildi.

Trump, uzun zamandır medyayı hedef alan açıklamalarda bulunuyordu. Medyayı "yalan" haber üretmekle ve "halkın düşmanı olmakla" suçladığı sert açıklamalarının gazetecilere saldırıların düzenlenmesine yol açabileceğine dair kaygılar daha önce dile getirilmişti.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki uzmanlar, Trump'ın medyayı hedef almasının gazetecilere şiddet gösterilmesi riskini doğurduğu uyarısında bulunmuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'ın İş Bankasındaki CHP hisseleri için planı belli oldu

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım: Bugün itibarıyla TBMM Başkanlığından çekileceğim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa