12 Şubat 2019 16:20

ABD ve Rusya Afganistan için Ankara’da görüşecek

Rusya ve ABD’nin Afganistan özel temsilcilerinin 22 Şubat’ta Ankara’da bir araya geleceği açıklandı.

ABD ve Rusya Afganistan için Ankara’da görüşecek

Görsel: Pixabay

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Kabulov, Rusya ve ABD’nin Afganistan özel temsilcilerinin 22 Şubat’ta Ankara’da bir araya geleceğini söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre, basına açıklamada bulunan Kabulov, Afgan siyasetçilerin, 5-6 Şubat’ta Moskova’da Taliban temsilcileriyle bir araya gelerek barış konusunu görüşemelerini değerlendirdi. Kabulov, toplantının Afganistan’daki siyasi gelişim sağlanmasında dönüm noktası için zemin oluşturduğunu belirterek, ana konunun ABD’nin askerlerini Afganistan’dan çekmesi ve barışın sağlanması olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, sonuca varmadan çok fazla kaynak ve insan harcadığını söylediğini hatırlatan Kabulov, “ABD, nihayet bu savaşı sonlandırması gerektiğinin farkına vardı. Fakat şimdilik bununla ilgili konuşmak için çok erken” ifadesini kullandı.

Kabulov, “Afganistan halkı barışı ve kendi devletini restore etmek istiyor. Afganlar çalışkan bir millet ve bu konuda güzel sonuçlar elde edilebilir. Moskova’da yapılan toplantı bunu gösteriyor. Rusya olarak bu konuda Afganlara gerekli desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Taliban’ın siyasi hedeflerinin olduğunu belirten Kabulov, yabancı bir ülkeye ait ordunun Afganistan’da olmasının istenmediğini söyledi. Kabulov, ayrıca, Afganistan sorunun çözümünde Pakistan ve İran’ın kilit ülkeler olduğunu kaydetti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

"Sorun tanzimle değil, halkçı tarım politikalarıyla çözülür"

SONRAKİ HABER

Erdoğan'dan HDP Milletvekili Aydeniz'e: Bedelini ödeyecekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa