22 Şubat 2019 14:09
Son Güncellenme Tarihi: 22 Şubat 2019 14:11

Suriye'de IŞİD'e karşı son operasyonda günler sayılıyor

SDG'nin, IŞİD’in kontrolü altındaki son bölgeye operasyonu sürüyor. ABD, küçük bir alana sıkıştırılan IŞİD'lilere dönük hava saldırısı düzenledi.

Suriye'de IŞİD'e karşı son operasyonda günler sayılıyor

Fotoğraf: VOA/Wikimedia Commons

Paylaş

Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG), IŞİD’in kontrolü altındaki son kasaba olan Baghuz'a dönük operasyonu devam ediyor.  ABD uçakları, 22 Şubat cuma sabahı IŞİD'lileri teslim olmaya zorlamak için hava saldırıları düzenledi.

SON OPERASYON 9 ŞUBAT'TA BAŞLADI

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ülkenin doğusunda IŞİD’in hakimiyeti altındaki son kasaba olan Baghuz’u kurtarmak için 9 Şubat cumartesi günü operasyon başlattı.

SDG Sözcüsü Mustafa Bali, harekatın cumartesi günü 20 bini aşkın sivilin Deyrezzor’da IŞİD’in işgali altındaki bölgeden çıkarılmasının ardından başladığını duyurdu.

Operasyona ABD’nin öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon hava desteği sağlıyor.

SDG İLERLİYOR

IŞİD’in son kalesini tecrübeli militanlarıyla savunduğunu söyleyen Mustafa Bali, operasyonun son durumuna dair cumartesi akşamı yaptığı güncellemede örgüt militanlarının küçük bir alana sıkıştırıldığını söyledi. IŞİD'in rehin aldığı sivilleri serbest bırakmayı reddettiğini söyleyen Bali, sivillerin kurtarılmasıyla operasyonun tamamlanması için son hamlenin yapılacağını belirtti.

Bali, IŞİD'in bölgede uyuyan hücreler barındırdığını da bildiklerini söyledi ve 15 Şubat pazar sabahı Buseyra yakınlarında saldırı düzenlemek isteyen militanların öldürüldüğünü kaydetti.

ABD'DEN HAVA SALDIRISI

22 Şubat sabahı ABD uçaklarının bölgedeki son IŞİD üyelerini teslim olmaya zorlamak için Baghuz'a hava saldırısı düzenlediği belirtildi. SDG'nin ise kasabada tam hakimiyetin sağlanacağı operasyon için hazırlık yaptığı bildirildi.

Son günlerde SDG ile IŞİD karşılıklı tutukluların serbest bırakılması üzerine bir anlaşma sağlamış ve 40'a yakın kişi bırakılmıştı. Kasabada halen yüzlerce IŞİD'linin olduğu ve teslim olmayı reddettiği belirtildi. Hava saldırılarıi, IŞİD'lilerin teslim olmayı kabul etmesi için gerçekleştirildi.

IŞİD TEHDİDİ SÜRÜYOR

IŞİD, 2014’te Suriye ve Irak’ta Birleşik Krallık büyüklüğünde toprakları kontrolü altında tutuyordu. Bu topraklarda toplam 7.7 milyon kişi yaşıyordu.

IŞİD, her ne kadar eskisi gibi kentleri işgali altında tutmasa da Suriye ve Irak’ın pek çok merkezinde “uyuyan hücreler” barındırmayı sürdürüyor.

Örgütün bu hücreleriyle terör saldırılarını sürdürmesi tehdidi devam ediyor. Birleşmiş Milletlere göre örgütün bu iki ülkede halen 14 bin ila 18 bin militanı var. Bunların 3 bini yabancı.

IŞİD’in Afganistan, Mısır, Libya, Güneydoğu Asya, Batı Afrika, Somali ve Yemen’de de faaliyetleri bulunuyor. Örgütün ideolojisinden etkilenen “yalnız kurt” denilen saldırganlar da bireysel terör eylemleri yapabiliyor. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

22. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı

SONRAKİ HABER

Karabük'te gıda zehirlenmesi şüphesi ile 74 kişi hastaneye başvurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa