08 Şubat 2019 09:27

NYT: Veliaht Prens Selman 'Ülkeye dönmezse kurşunla peşine düşün' dedi

New York Times, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Cemal Kaşıkçı için, “Eğer ülkeye dönmezse kurşunla peşine düşün” dediği iddia edildi.

Fotoğraf: G20 Argentina/Flickr

Paylaş

New York Times gazetesi, Ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı için Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın 2017'de söylediklerine ulaştığını yazdı.

Gazetenin haberinde, Veliaht Prens Muhammed'in Washington Post yazarı Suudi Arabistan vatandaşı Kaşıkçı için “Eğer muhalefet etmeyi kesip ülkeye dönmezse kurşunla peşine düşün” dediğini aktarıyor.

ABD'li istihbarat yetkililerine dayandırılan haberde, Prens Muhammed'in bu sözleri üst düzey bir yardımcısına söylediği de ifade ediliyor.

Veliaht Prens Muhammed'in ABD'li istihbarat birimlerinin dinlemesine takılan görüşmesi için “Suudi Prens'in Kaşıkçı'nın öldürülmesini planladığının en detaylı kanıtı” yorumu yapılıyor.

New York Times haberinde Prens Muhammed ve yardımcısı Turki Aldakhil arasındaki görüşmenin Eylül 2017'de gerçekleştiği belirtiliyor.

Gazete, “O dönemde Riyad yönetimi Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan hükümetini eleştiren açıklamaları karşısında giderek daha fazla rahatsız oluyordu. Kaşıkçı, söz konusu telefon görüşmesinin gerçekleştiği ay Washington Post'a yazmaya başlamıştı” diyor.

Haberde üst düzey Suudi yetkililerin Kaşıkçı'yı Suudi Arabistan'a döndürecek planlar üzerinde çalıştıkları yönünde ses kayıtları olduğu da belirtiliyor.

New York Times telefon görüşmesinin detaylarını şöyle aktarıyor:
“Prens Muhammed Kaşıkçı'nın ülkeye dönmeye ikna edilememesi durumunda zorla getirilmesini söylüyor. Veliaht Prens'in Eğer bu yöntemlerin hiçbirisi işe yaramazsa, 'Bu işi kurşunla çözün' dediği belirtiliyor.”

Bu telefon görüşmesinden günler önce Prens Muhammed'in başka bir yardımcısı olan Suud el Kahtani'ye 'Kaşıkçı'nın etkisi çok arttı' dediği belirtiliyor.

New York Times gazetesi, Kaşıkçı cinayeti üzerinde çalışan ABD istihbaratının 2017'de dinlemeye takılan görüşmeyi yeni analiz ettiğini ifade ediyor. Haberde, "Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve diğer istihbarat birimleri Veliaht Prens'in dinlemelere takılan telefon görüşmelerini ve yazılı mesajlarını incelemeye almış durumda. Elde edilen teknik takip içerikleri yıllarca geriye gidiyor" diyor.

Aralık ayında hazırlanan ve New York Times'ın ulaştığı istihbarat raporu konusunda NSA ya da CIA'in açıklama yapmadığı belirtiliyor.

Veliaht Prens'in yardımcısı Aldakhil ise “Bu iddialar kategorik olarak yalandır. Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bu korkunç cinayet arasında bağlantı kurmak için çabalayan farklı grupların ortaya attığı asılsız iddialardan ibarettir. Bu çabaların hepsi boşa çıkacaktır” diyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP'nin Seferihisar adayı Yelda Celiloğlu çekildi

SONRAKİ HABER

Dublin’in graffiti dünyası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...